„Láss, ne csak nézz!” – Autofókusz
[size=100]Hogyan láthatjuk a különböző távolságokban lévő tárgyakat egyformán élesnek? [br]Vizsgáljuk meg, hogyan befolyásolja a látott kép élességét a szemlencse görbülete![br][br][/size]
1. feladat
Változtasd a tárgy távolságát, és figyeld meg, hogyan változik a szemlencse alakja, miközben a kép éles marad. Az autó az egérrel mozgatható. [br]a) Hogyan változik a szemlencse alakja, ha a tárgyat közelítjük?[br]b) Hogyan változik a szemlencse alakja, ha a tárgyat távolítjuk?
2. feladat
a) Miért változik meg a szemlencse alakja, amikor egy tárgyra fókuszálunk? [br]b) A szem mely fizikai jellemzője változik meg a szemlencse alakjának változásakor?
3. feladat
a) Kapcsold be a fénysugarakat, és figyeld meg, hol jön létre a kép! [br]b) Közelítsd a tárgyat a szemhez, figyeld meg, meddig marad éles a kép! [br]c) Hogyan magyarázható ez a jelenség?
4. feladat
[size=100]a) Távolítsd a tárgyat a szemtől, és figyeld meg, meddig marad éles a kép! [br]b) Figyeld meg a jelenséget magadon is! Tartsd az ujjad a szemed elé a tisztánlátás távolságában, majd közelítsd és távolítsd a szemedtől![br][/size]
Nézz utána!
a) Mit jelent az akkomodációs képesség?[br]b) Hogyan alkalmazkodik a halak szeme a különböző távolságokhoz?