Végezd el a következő kísérletet![br][br]Végy egy darab rézdrótot (körülbelül 20 cm), melynek a végeiről lecsiszolod a szigetelő lakkot! Hajlítsd meg a drótot, és erősítsd szigetelő állványhoz az ábrának megfelelő elrendezésben![br]A méretezéshez:[br]A rézdrót felhajlított végeit pont hozzá lehessen érinteni egy laposelemhez, a vízszintes drótszakasz alá pedig férjen be egy iránytű vagy egy okostelefon. (Pontos méretek az ábrán láthatók.)[br]Okostelefon esetében mindig felül legyen a kijelzője.
Helyezd az iránytűt vagy iránytű-alkalmazást futtató telefont az É-D irányú vezeték alá, majd a laposelemet érintsd hozzá a vezetékhez, ezzel rövidre zárva azt. Figyeld az iránytűt! Miért térül el az iránytű az É-D iránytól?
Fordítsd meg az áramirányt![br]Mit tapasztalsz? Mi lehet a jelenség magyarázata?
Változatlan áramirány esetén tartsd az iránytűt a vezeték fölé ugyanolyan távolságban, mint amennyire a vezeték alatt volt![br]Milyen ebben az esetben az iránytű kitérése az előző esethez képest?
Van-e olyan helyzete az iránytűnek, amikor nem tér ki az É-D irányból, annak ellenére[br]sem, hogy folyik a vezetékben áram?
A következő feladatokat az interaktív alkalmazás segítségével oldd meg![br]Ahhoz, hogy az áramjárta vezető által keltett mágneses teret vizsgálhassuk, itt „kikapcsoltuk a földi mágneses teret”.
Milyen állású a [i]B[/i] mágneses indukció az áram járta vezetőhöz viszonyítva?
Ugyanazon a helyen megváltozik-e a [i]B[/i] mágneses indukció iránya, ha megváltoztatjuk az áram irányát?
Állítsd a jobb kezed hüvelykujját, az áram irányába! Miként kell állítanod a többi ujjadat, hogy azok a [i]B[/i] mágneses indukció irányát mutassák?