viz http://europeana.eu
Elipsa
Zobrazte elipsu [i]e[/i] o rovnici [i]x[sup]2[/sup]/a[sup]2[/sup]+y[sup]2[/sup]/b[sup]2[/sup]=1[/i] tak, aby byly velikosti poloos [i]a[/i], [i]b[/i] volitelné posuvníky. Rovnici s konkrétními hodnotami [i]a[/i], [i]b[/i] zobrazte v [i]Nákresně[/i] užitím [i]dynamického textu[/i]. [br]Potom určete ohniska elipsy [i]e[/i] a pomocí [i]dynamického textu[/i] zapište ohniskovou definici elipsy.
Množina ortocenter
Je dána kružnice [i]k[/i] a její tětiva [i]AB[/i]. Vyšetřete množinu všech průsečíků výšek trojúhelníků [i]ABC[/i], probíhá-li bod [i]C[/i] kružnici [i]k[/i]. ([i]F. Kuřina: Deset pohledů na geometrii. MÚ AV ČR, Praha, 1996, str. 139.[/i])
Dioklova kisoida
Je dána kružnice [i]q[/i] s průměrem [i]AB[/i] a její tečna[i] p[/i] sestrojená v bodě [i]B[/i]. Z bodu [i]A [/i]vedeme polopřímku protínající kružnici [i]q[/i] v bodě [i]Q[/i] a tečnu [i]p[/i] v bodě [i]P[/i]. Potom bod [i]X[/i] polopřímky, pro který platí [i]|AX|=|PQ|[/i], je bodem kisoidy.
Mechanismus pro vykreslení Dioklovy kisoidy
Výpočet rovnice z modelu Artobolevského mechanismu
Řešení lineárních a kvadratických rovnic
Graf aritmetické posloupnosti
Cavalieriho princip
Jestliže pro dvě tělesa existuje taková rovina, že každá s ní rovnoběžná rovina protíná obě tělesa v rovinných útvarech o témže obsahu, pak mají obě tělesa stejný objem. (Bonaventura Cavalieri, 1598–1647, Itálie)
Objem koule
Eulerovo číslo
Buffonova jehla
Na listu papíru jsou narýsovány rovnoběžné linky, jejichž vzdálenosti se rovnají celočíselným násobkům délky jehly (zápalky), kterou na papír hodíme. Pravděpodobnost, že protne některou z čar je 2/π. Nabízí se tak metoda, jak pomocí velkého počtu hodů určit přibližnou hodnotu π. Vyzkoušejte!