Egyenes és fordított arányosság 1.

Eszedbe jutott már, hogyha kiflit, kenyeret, gyümölcsöt vásárolunk, autónk sebességével dicsekszünk, savanyúságot, befőttet készítünk, egyenes arányosságról[br]beszélünk?[br]Gondoltál a fordított arányosságra egyszer is, amikor anyának segítettél a házimunkában, vagy apával felástátok a kertet? Pedig hamarább kész lesz a munka, ha többen végzik.
A rajzlapon egy téglalapot látsz, amelynek a területe adott.[br]Feladatod annak megfigyelése, hogyan változik a téglalap [math]b[/math] oldala miközben [math]a[/math]oldalát tetszőlegesen változtatod.

Egyenes és fordított arányosság 2.

Képzeletbeli utazáson vehetsz részt egy általad kiválasztott járművel, eközben az egyenes arányosságról tanultakat is gyakorolhatod.
A rajzlapon egy táblázatot látsz, amelyben járművek vannak elhelyezve.[br]Feladatod kiszámítani, hogy milyen messze jutnál el a járművekkel az adott úton négy órás utazás alatt.

Egyenes és fordított arányosság 3.

Képzeletbeli utazáson vehetsz részt egy általad kiválasztott járművel, eközben a fordított arányosságról tanultakat is gyakorolhatod.
Egy táblázatot látsz, amelyben járművek vannak elhelyezve.[br] Feladatod kiszámítani, hogy mennyi idő alatt jutnál el a járművekkel az adott úton 320 kilométer távolságra. A számítás eredményét egy tizedes jegy pontosságra kerekítve add meg! (Az alkalmazás beviteli mezőibe történő tizedestört bevitelekor tizedesvessző helyet pontot kell írnod.)

Egyenes és fordított arányosság 4.

A takarékosság mindannyiunk közös érdeke. Egy képzeletbeli utazáson megtapasztalhatod, hogy milyen tényezők befolyásolják az utazás költségét. A sebesség optimális megválasztása a közlekedés biztonságát növeli, kiadásainkat pedig csökkenti.
Egy közlekedési eszköz kiválasztása után számítsd ki egy képzeletbeli utazás üzemanyag fogyasztását és költségét![br](Az alkalmazás beviteli mezőibe történő tizedestört bevitelekor tizedesvessző helyet pontot kell írnod.)

Arányosság

Gyakran tapasztaljuk azt, hogyha sokan több ideig vagyunk egy teremben az idő múlásával egyre nehezebben tudunk figyelni, elkezdünk ásítozni. Ennek oka elsősorban az, hogy elfogy a teremben lévő oxigén. Az építészeknek tehát figyelembe kell venniük már a tervezéskor, hogy hány ember fogja egy időben használni a termet. A helyiségek befogadóképességét ezért előre meghatározzák. Ettől függetlenül a rendszeres szellőztetés elkerülhetetlen.
A rajzlapon egy téglatestet látsz. [br]Feladatod annak megfigyelése, hogyan változik a téglatest térfogata, ha módosítjuk az éleit. [br]Számításokat kell végezned ahhoz, hogy megtudd: a térfogat változásával arányosan hogyan alakul a teremben lévő levegő oxigén mennyisége. A számítás eredményét egy tizedesjegy pontosságra kerekítve add meg!

Information