Robinson Crusoe se rozhoduje o pracovním nasazení

Tento graf vám pomůže porozumět tomu, jak se Robinson Crusoe rozhoduje o tom, kolik pracovat, v situaci, kdy nemá přístup na trh statků ani úvěrů a nemůže spořit.

[b]Použití:[/b] Levý panel zobrazuje Robinsonovu produkční funkci, vybrané indiferenční křivky a jeho optimální "spotřební koš". Pravý panel zobrazuje odpovídající mezní produkt práce. Tahátka "a" a "b" umožňují měnit tvar produkční funkce: "a" mění její sklon, "b" ji posouvá rovnoběžně vzhůru. Zaškrtávací okénka umožňují zobrazit mapu indiferenčních křivek a zapnout rozklad na důchodový a substituční efekt. [b]Co vyzkoušet:[/b] Měňte tvar produkční funkce a sledujite, jak Robinson zareaguje pracovním nasazením. Najděte takové změny parametrů "a" a "b", že po změně bude spotřebovávat více, ale pracovat [list] [*] stejně [*] více [*] méně [/list] K vysvětlení, proč to tak je, použijte rozklad na důchodový a substituční efekt.

Baumol-Tobinův model transakční poptávky po penězích

Tento graf vám pomůže porozumět optimalizaci, která stojí za poptávkou po pěnzích.

[b]Použití:[/b] V levém panelu můžete měnit tři veličiny: [list] [*] úrokovou sazbu [*] reálné náklady na prodej obligací gamma [*] roční spotřebu c [/list] Když je změníte, změní se křivky příslušných nákladů a optimální doba mezi prodeji obligací. Pravý panel ukazuje, kolik peněz drží náš subjekt v každém okamžiku. [b]Co zkusit:[/b] Sledujte, jak se změní jednotlivé náklady, optimální doba držby peněz, maximální a průměrná držba peněz, když se změní úroková sazba, reálné náklady na prodej obligací a požadovaná spotřeba.

Information