Hemolízis

A háttér
[b]Hemolízis [/b]során a vörösvérsejtek hipotóniás (kisebb koncentrációjú, így kisebb ozmotikus nyomású) oldatba kerülnek. Ebben az esetben a víz a sejtmembránon keresztül a sejtekbe áramlik, mely azok növekedését, duzzadását idézik elő, végül a sejthártya véges tágulási képességének köszönhetően a sejt belső nyomása a sejthártya felrepedését eredményezi. Ezzel a sejt elpusztul.
[size=100][br]Indítsd el a szimulációt![br][/size]  
1. feladat
Figyeld meg az oldott anyag részecskéinek mozgását![br]Mely jelenség eredményezi az oldott anyagrészecskéinek viszonylag egyenletes eloszlását?
2. feladat
Csökkentsd fokozatosan az oldatkoncentrációt a csúszka segítségével! [br](A négyfokozatú csúszkát balról jobbra mozgatva az oldatkoncentráció csökken. Ezt az egyre kisebb méretű körök is jelzik.)[br]Hogyan változik eközben az oldat töménysége?
3. feladat
Hogyan változik a vörösvérsejtek alakja az oldat koncentrációjának folyamatos csökkentésével?
4. feladat
Mi történne, ha az oldat koncentrációját az eredeti állapotra visszaállítanád? [br](A szimuláció során ez nem lehetséges!)
5. feladat
Mi történne a vörösvérsejtekkel akkor, ha az oldat koncentrációját a kiindulási[br]állapotnál nagyobb értékre növelnéd?[br]Értelmezd a jelenséget!
6. feladat
Mi a szerepe az oldott anyag molekuláinak a folyamatban?
7. feladat
Azonosítsd az anyagot, melynek áramlása a változást előidézi! Mi a hajtóereje az anyag áramlásának?

Information