Plan de lecție

Informații generale
[list][*]Obiectul: Matematică[br][/*][*]Clasa: IX [br][/*][*]Durata: 50 min [br][/*][*]Mijloace TIC:[i] [br][/i][i]ex. calculatorul profesorului cu proiector, calculatoare pentru elevi etc...[/i][/*][/list]
Tema lecției: Reprezentarea grafica a functiei liniare
[i]Descrieți tema lecției.[/i]
Obiective specifice
[i]Descrieți obiectivele specifice urmărite în cadrul lecției.[br][br] [math]\clubsuit[/math] [b]Identificarea[/b] functiei de tipul f: R [math]\Rightarrow[/math] R, f(x)= ax+b (a,b [math]\in[/math] R ) si reprezentarea grafica;[br] [math]\clubsuit[/math] [b]Aplicarea [/b]in rezolvarea problemelor in elemente de teoria multimilor; [br] [math]\clubsuit[/math] [b]Utilizarea [/b]elementelor de calcul algebric pentru a rezolva ecuatii si inecuatii; [br] [math]\clubsuit[/math] [b]Investigarea[/b] valorii de adevar a unor enunturi; [br] [math]\clubsuit[/math] [b]Transpunerea[/b] unor situatii problema in limbaj matematic; [br] [math]\clubsuit[/math] [b]Rezolvarea [/b]sau prezentarea unui demers matematic.[/i]
Obiective operaționale și evaluare
[i]Descrieți obiectivele operaționale și modalitățile de evaluare ale lecției.[br][br]Elevii vor fi capabili sa :[br] [math]\clubsuit[/math] Identifice functiile liniare; [br] [math]\clubsuit[/math] sa reprezinte grafic functia; [br] [math]\clubsuit[/math] sa determine punctele de intersectie ale graficului cu axele de coordonate;[br] [math]\clubsuit[/math] sa determine functia liniara cand se cunosc coordonatele a doua puncte ce apartin graficului [/i]
Strategii didactice
[i]Descrieți strategiile și activitățile utilizate în lecție.[br][br] [math]\clubsuit[/math] Conversatia, conversatia euristica, [/i]demonstratia, explicatia , exercitiul; [br] [math]\clubsuit[/math] Fiecare elev trebuie sa aiba calculator si acces la internet si la adresele scrise in [b][color=#ff0000]Resurse [/color][/b][br]
Resurse
[i]https://www.geogebra.org/apps/[br]calculator, tableta, telefon [br]internet [br]manual [br]tabla, creta, caiet[br]fise de lucru [br][/i]
Integrarea noilor tehnologii
[i][i]Descrieți un plan de minimizare a dificultăților ce pot însoți utilizarea noilor tehnologii pe parcursul lecției.[br][br] [math]\clubsuit[/math] Elevii vor primi informatiile necesare specifice pentru a putea utiliza adecvat tehnologia in cadrul acestei lectii [/i][/i][i][i][i][i]si putem asigura dobindirea competentelor prin multe exercitii din fisele de lucru [/i][/i] [br] [math]\clubsuit[/math] Internetul este necesar sa functionze fara intreruperi; [br] [math]\clubsuit[/math] In cazul in care intimpinam greutati in functionarea resurselor TIC reprezentarile grafice vor fi realizate pe foaia de lucru salvata pe Desktop , in caietele elevilor de clasa sau pe tabla.[/i][/i]
Scenariul desfasurarii lectiei
Reflecții după lecție

Information: Plan de lecție