[i][color=#9900ff]A Tracker szoftver telepítéséhez szükséges fájlt és tananyagegységhez kapcsolódó állományokat (video, trz-fájl, adatállomány) [url=http://geomatech.hu/diakoknak/letoltheto-anyagok]innen töltheted le[/url].[/color][/i]
Egy nagy átmérőjű csigán átvetett fonál két végére kis mértékben eltérő tömegű, nehéz terheket akasztunk. A csiga egyre gyorsabb forgásba kezd. Vajon milyen jellegű mozgást végez egy, a csiga felszínén kiszemelt pont?
A mozgásról az alábbi felvételt készítettük:
[i]Ha szívesen végeznéd el a vizsgálatot teljesen egyedül a Tracker és a GeoGebra programok használatával, akkor a [url=http://tananyag.geomatech.hu/material/simple/id/tOMx5tul]Készítsd el magad a mozgás filmfelvételének elemzését![/url] című oldalon folytasd az olvasást![/i]
Vizsgáld meg a csiga testére ragasztott jel mozgását a Tracker nevű nyomkövető szoftver segítségével![br][br]A filmet betöltöttük a Trackerbe. Ott a vonatkoztatási rendszer és a hosszúságegység beállítása után rögzítettünk egy pontot a felragasztott jelhez. Ennek a pontnak a mozgását „figyeli” a program, és rögzíti az egyes időpillanatokhoz tartozó koordinátákat.[br]A program ábrázolja grafikonon a mérési pontokat, és egy táblázatba gyűjti az összetartozó idő- és helyadatokat.[br]Mindezt megnézheted te magad is, ha letöltöd a Tracker programot, majd letöltöd és megnyitod a Trackerrel az általunk készített trz-fájlt.
[color=#ff0000]IDE KERÜL EGY TRACKERES KÉPERNYŐKÉP.[/color]
Mélyebb elemzésnek vetheted alá a mérési eredményeket az alábbi alkalmazás segítségével. A jobb oldalon található táblázat első három oszlopába átmásoltuk a Tracker által megállapított adatokat.
[color=#ff0000]IDE KERÜL A GGB-ALK.[/color]
A táblázat és a grafikon elemzésével jellemezd a csiga felületére ragasztott jel mozgását!