A koszinuszfüggvények származtatása
Bevezető feladat
A koordináta-rendszer origója köré írt, egységnyi sugarú körön adott az (1; 0) pont.[br]Ezt az origó körül forgatjuk. Figyeld meg a pont első koordinátájának változását![br]A pontba vezető sugár elfordulását az [math]a[/math]-val jelölt szög méri.
A bal oldalon látható az egységsugarú kör, melyen a zöld pont mozgatható.
1. feladat
Mozgasd a zöld pontot! [math]α=0[/math]-tól indulva [math]\alpha=\frac{\pi}{2}[/math]-ig figyeld meg: a szög növekedése közben a szög koszinusza hogyan változik (növekszik vagy csökken)?[br] Melyik intervallum elemei a felvett értékek? Milyen a koszinusz előjele?
2. feladat
Figyeld meg [math]α=\pi[/math]-tól indulva [math]α=\frac{3\pi}{2}[/math] -ig: a szög növekedése közben a szög koszinusza hogyan változik (növekszik vagy csökken)? [br]Melyik intervallum elemei a felvett értékek? Milyen a koszinusz előjele?
3. feladat
Figyeld meg [math]α=\frac{3\pi}{2}[/math]-tól indulva [math]α=2\pi[/math]: a szög növekedése közben a szög koszinusza hogyan változik (növekszik vagy csökken)?[br]Melyik intervallum elemei a felvett értékek? Milyen a koszinusz előjele?
4. feladat
Kapcsold be a nyomvonallal nevű jelölőnégyzetet, és ismét mozgasd a zöld pontot [math]α=0[/math]-tól indulva [math]α=2\pi[/math]-ig. Figyeld meg a rajzlap jobb oldalán megjelenő pontokat![br]Próbáld ki a többi beállítási lehetőséget is!
5. feladat
Írd fel a mozgatott pont koordinátáit, ha[br]a) [math]\alpha=0[/math] [math](\alpha=0°)[/math];[br]b) [math]\alpha=\frac{\pi}{2}[/math] [math](\alpha=90°)[/math];[br]c) [math]\alpha=\pi[/math] [math](\alpha=180°)[/math];[br]d) [math]\alpha=\frac{3\pi}{2}[/math] [math](\alpha=270°)[/math];[br]e) [math]\alpha=2\pi[/math] [math](\alpha=360°)[/math]!