Az elektroszkóp működése – Töltött testet közelítünk

Az elektromos állapot kimutatására szolgáló eszköz, az elektroszkóp minden fizika szertárban megtalálható. Miként is képes ez az egyszerű, akár házilag is elkészíthető műszer kimutatni az elektromos teret? Vizsgáljuk meg, hogyan működik! 
1. feladat
Figyeld meg az ábrán látható lemezes elektroszkóp felépítését! Gondold végig a szigetelők és a vezetők szerepét!  
2. feladat
Közelíts töltött ebonitrudat az elektroszkóp félgömbjéhez! Az ebonitrúd az egérrel mozgatható.[br]Figyeld meg, mit mutat az elektroszkóp mutatója![br]Hogyan viselkednek a töltések az elektroszkópon?[br]Magyarázd meg a jelenséget!  
3. feladat
Távolítsd az ebonitrudat az elektroszkóptól! [br]Mit tapasztalsz? 
4. feladat
Közelíts töltött üvegrudat az elektroszkóp félgömbjéhez![br]Figyeld meg, mit mutat az elektroszkóp mutatója! [br]Hogyan viselkednek a töltések az elektroszkópon? [br]Magyarázd meg a jelenséget!
5. feladat
Távolítsd az üvegrudat az elektroszkóptól! Mit tapasztalsz? 

Az elektroszkóp működése – Kiegészítés

Feladat
A képeken különböző elektroszkópokat látsz. Gondold végig, hogyan működnek!  [br]1. Lemezes elektroszkóp[br]2. Bodzabél – kettősinga[br]3. Lemezes elektroszkóp 
Készíts saját elektroszkópot!
Házi elektroszkópot könnyen készíthetünk műanyag tetejű befőttes üvegből. A tetőt átfúrva egy drótszálra, annak végét visszahajtva rögzíthető az alufólia mutató. A drótszálat ragasszuk a műanyag tetőhöz, és tetejére rögzítsünk egy alufólia golyót. [br]Végezd el a szimulációban tárgyalt kísérleteket, és figyeld meg a jelenségeket a valóságban is! 
Egyszerű házi elektroszkóp
 

Information