Szerkesszünk mikroszkópot! másolata
Bevezető feladat
Nézz utána, milyen részei vannak egy fénymikroszkópnak, és milyen paramétereit tudjunk változtatni!
1. feladat
A mikroszkópban az objektív és okulár elhelyezkedése olyan, hogy az objektív[br]által létrehozott valódi kép az okulár fókusztávolságán belül, a két lencse[br]között jön létre. Vizsgáld meg egy ilyen esetben, hogyan jön létre a mikroszkóp[br]által létrehozott kép! A megfelelő beállítás a paraméterek változtatásával hozható létre.
2. feladat
Vizsgálj meg egy konkrét összeállítást! Legyen a tárgy mérete 0,5 cm, az objektív fókusztávolsága 2 cm, az okulár fókusztávolsága 6 cm. A lencsék távolsága legyen kezdetben 7 cm. [br]a) A tárgytávolság változtatásával hozd létre a tárgy kétszeres nagyítású képét! [br]b) Növeld a lencsék távolságát! Figyeld meg meddig növelhető a mikroszkóp nagyítása! [br]c) Csökkentsd a lencsék távolságát! Figyeld meg, hogyan változik a nagyítás! [br]d) A kezdeti beállítás mellett változtasd az objektív fókusztávolságát, hogyan változik a nagyítás? [br]e) A kezdeti beállítás mellett változtasd az okulár fókusztávolságát, hogyan változik a nagyítás?
3. feladat
Egy 0,3 cm nagyságú tárgyról szeretnénk 5-szörös, 20-szoros nagyítású képet[br]létrehozni. Az előző feladat tapasztalatait felhasználva keress egy megfelelő[br]összeállítást!