Előzmények

A GeoGebra szoftvert már nagyon régen használom. Amíg aktív tanár voltam, az oktatásban nagy rendszerességgel alkalmaztam, amióta nyugdíjba mentem csak [url=https://www.geogebra.org/u/tarcsaytamas]"játszásiból"[/url] foglalkozom vele.[br]Ez idő alatt szoros szakmai együttműködés alakult ki [url=https://hu.wikipedia.org/wiki/Szilassi_Lajos]Dr. Szilassi Lajos Tanár Úr[/url] és köztem. [br]Egy alkalommal ő hívta fel a figyelmemet arra, hogy a GeoGebra CAS a klasszikus GeoGebrában a "Nézet" gombról elérhető. Azóta kezdtem el alkalmazni ezt az eszközt is. [br]Kezdetben csak akkor nyúltam hozzá, ha olyan problémára találtam, amit a klasszikus GeoGebrával nem tudtam megoldani, később egyre nagyobb tudatossággal vettem elő ezt az eszközt.[br][br]Nemrégiben Szilassi Tanár Úr gondolata volt az, hogy érdemes egy GeoGebra könyvet szentelni a CAS-nak. Ezt a gondolatot átvettem, és magamévá tettem. Ennek eredménye az itt következő GeoGebra könyv.

Polinomok

A polinomok vizsgálatakor használható parancsok
A parancsok többsége egyértelmű jelentéssel bír.[br]13) a maradékos osztás hányadosa[br]14) a maradékos osztás maradéka[br]19) a fentiek egy listában

Két pont a síkon

A pontokat a Descartes-féle derékszögű koordináta-rendszerben a pontokat egy rendezett számpárokkal jellemezzük.
A GeoGebra CAS képes két adott pont[br]- által megadott vektor koordinátái;[br]- távolságának;[br]- által megadott szakasz felezőpontjának;[br]- egymásra vonatkozó tükörképeinek;[br]számolására.[br][br]A 3), 4), 5) sorok tételek megsejtésére is alkalmazhatók.[br][br]Ha az 1) és 2) sorokban konkrét koordinátákat adunk meg akkor a GeoGebra CAS elvégzi a számolásokat:
A 8) és 9) sorokban látható, hogy konkrét pontok esetében a [b]Tükrözés [/b]parancs is megadja a tükörképet.[br][br]A fenti fájlokat használhatjuk konkrét számolások elvégzésére, de dolgozat íratásakor egy tanár arra is felhasználhatja azokat, hogy ugyanazt a feladatot több különböző adattal adja fel a tanítványainak.

Függvénydiszkusszió

1.
3) zérushelyek;[br]6) lehetséges szélsőértékhelyek;[br]8) a szigorúan monoton növés intervallumai;[br]10) a szigorúan monoton csökkenés intervallumai;[br]13) lehetséges inflexiós pont helyek;[br]15) a konvexitás intervallumai;[br]16) a konkávság intervallumai;[br]18) - 19) határértékek végtelenben;[br][br]

Hány olyan négyjegyű ...

... pozitív egész van, ami osztható a jegyeinek összegével? [br][br]A GeoGebra CAS képes arra, hogy előállítsa az összes keresett lehetőséget, és a végén megszámolja azokat.
4) A keresett számok listázása. ( A nem megfelelő számok helyére 0-t rakunk.)[br]5) A bonyolult szerkezetű listát egyszerűsítjük, és a 0-kat kihagyjuk.[br]6) A keresett szám a lista hossza.
Háromjegyű számok esetében
Kétjegyű számok között

Sorozatok

Egy sorozat
1) a sorozat megadása[br]2) - 5) monotonitás vizsgálat[br]6) határérték vizsgálat[br]7) - 8) küszöbszám keresés
Egy másik sorozat

Osztó, többszörös

1) értékadás faktoriálissal[br]4) - 6) osztója vizsgálat (Bevitel: [i]floor(a/b)==a/b[/i])[br]7) - 9) prímtényezős felbontás[br]10) osztók listája[br]11) osztók száma[br]12) - 13) osztók összege (két módon)[br]14) a maradékos osztás hányadosa és maradéka listában[br]15) a maradékos osztás hányadosa[br]16) a maradékos osztás maradéka[br]17) - 18) legkisebb közös többszörös[br]19) - 20) legnagyobb közös osztó[br](Ha kettőnél több szám szerepel, akkor kapcsos zárójelbe téve azokat listát kell képezni.)[br][br][br]
Tökéletes számok
Az első [i]h [/i]darab pozitív egész számok közül válogatjuk ki a [url=https://hu.wikipedia.org/wiki/T%C3%B6k%C3%A9letes_sz%C3%A1mok]tökéletes számok[/url]at. [br]A [b]Sorozat [/b]itt "GeoGebra CAS-ul" rendezett elem [i]h[/i]-asokat jelent. [br]Az [i]l[/i] sorozat elemei a 2)-ben feltételes elágazással kapnak értéket. Ha egy szám osztóinak összege a szám kétszerese, akkor ez a szám az érték, egyébként pedig 0.[br]A csupa 0 [i]b[/i] sorozatot a 0-k kiküszöbölésére használjuk. Ez történik 4)-ben egy halmazelméleti kivonással.

Két pont a térben

Két kockával dobott számok összege

1) a dobások száma[br]2) az 1. kockával dobott számok[br]3) a 2. kockával dobott számok[br]4) a dobott számok összege[br]5) a dobott összegek gyakorisága[br]6) a dobott összegek relatív gyakorisága[br]7) a relatív gyakoriságok közelítő értékei[br][b]Statisztikai jellemzők:[br][/b]8) átlag[br]9) medián[br]10) módusz[br]11) terjedelem[br]12) szórás[br]13) mediánra vett átlagos abszolút eltérés
Megjegyzés:
Más véletlen jelenségek hasonlóképpen modellezhetők.

KöMaL B.5255

Vektoros megoldás - A kezdőpontú helyvektorokkal
A feladat:
Tükrözzük középpontosan az [i]ABC[/i] háromszög [i]A[/i] csúcsát [i]B[/i]-re, [i]B[/i] csúcsát [i]C[/i]-re, és [i]C[/i] csúcsát [i]A[/i]-ra, így kapjuk rendre a [i]C[sub]1[/sub][/i],[i] A[sub]1[/sub][/i] és [i]B[sub]1[/sub][/i] pontokat. Mutassuk meg, hogy [i]AA[sub]1[/sub][/i], [i]BB[sub]1[/sub][/i] és [i]CC[sub]1[/sub][/i] hosszúságú oldalakkal háromszög szerkeszthető![br][b]Megjegyzés:[br][/b]Lehet, hogy tanítványaink számára érdemes a problémát [b][i]eldöntendően[/i][/b] fogalmazni.

Information