Ville aikoo leipoa suklaacookieita torimyyjäisiin. Myyjäisten pöytäpaikka maksaa 20 euroa. Ville vanhemmat ovat luvanneet lahjoittaa keksien leivontatarvikkeet. Ville suunnittelee myyvänsä keksejä 3 euron hintaan. [br][br][size=100]Lähde tutkimaan myyntituoton funktion kuvaajaa ja pohdi, millaiset asiat vaikuttavat Villen saamaan tuottoon. Millainen vaikutus olisi keksien hinnan muuttamisella? Voit käyttää apuna alla olevia kysymyksiä.[/size][br]
Mikä seuraavista funktioista kuvaa Villen saamaa myyntivoittoa, kun hän saa myytyä keksejä määrän x. Perustelkaa suullisesti.
Mikä alla olevista merkinnöistä pitää paikkansa, kun yhden keksin hinta on 3 €? Pohdi myös, mitä tämä merkintä kertoo keksien myynnistä.
Montako keksiä Villen pitää myydä, jotta hän saa myyntipöydän hinnan katettua tuotoilla? Miten kuvaajaan merkitty piste A liittyy tähän?
Onko Villen suunnittelema hinta kekseille mielestänne sopiva? Mitä asioita kannattaa huomioida keksien myyntihintaa suunnitellessa?