Powinowactwo prostokątne funkcji sinx względem osi OX

Powinowactwem prostokątnym względem osi OX nazywamy zmiany jakie zachodzą w wykresie funkcji względem osi OX. Mówiąc potocznie występuje wtedy "rozciąganie" lub "ściśnięcie" wykresu funkcji. Intuicyjnie ten rodzaj przekształcania można zrozumieć zauważając, że na tym samym odcinku osi OX musi znaleźć się m więcej lub m mniej miejsc zerowych w stosunku do sytuacji, gdy w wykresie funkcji nie wystepuje parametr. wzorem ogólnym tego rodzaju przekształcania jest: y=f(mx), gdzie m jest parametrem należącym do zbioru liczb rzeczywistych. [br]Badając zmiany wykresu funkcji sinx w zależności od wartości parametru m na powyższej animacji, możemy zauważyć, że dla każdego m funkcja sinx ma tę własność, że: sin(mx)=-sin(-mx). Wynika z tego, że [u]funkcja sinx jest funkcją nieparzystą.[/u]

Powinowactwo prostokątne funkcji sinx względem osi OY

[math][/math]Powinowactwem prostokątnym względem osi OY nazywamy rodzaj przekształcenia, w którym zmiany wykresu funkcji zachodzą wzdłuż tej osi. Mówiąc nieco potocznie nastepuje wtedy wydłużanie lub ścieśnianie wykresu takiej funkcji wzdłuż osi OY. Należy zuważyć, że w takim przekształceniu miejsca zerowe pozostają niezmienne, dlatego, że znajdują się one przecież na osi OY. Na przykład: Gdy sinx=0, to również nsinx=0, bo n pomnożene przez 0 to zawsze 0. Zachowanie funkcji nsinx możemy prześledzić na powyższej animacji.

Wykres funkcji sinx z modułem nałożonym na cały wykres

W przypadku gdy wartość bezwględna, czyli moduł jest nałożony na cały wykres funkcji, wartości znajdujące się pierwotnie pod osią OX (ujemne) zostają symetrycznie odbite względem tej osi, a wartości pierwotnie znajdujące się nad osią OX (dodatnie) oraz miejsca zerowe pozostają niezmienne. Aby można było łatwiej zauważyć to zjawisko przedstawiłem dwa wykresy funkcji. Jednym z nich jest wykres funkcji sinx bez modułu (niebieski) oraz z nałożonym modułem (zielony).

Wykres funkcji sinx z modułem nałożonym na zmienną x

Translacja wykresu funkcji sinx o wektor [p,q]

Symetria osiowa funkcji sinx względem osi OX

Warto zauważyć, że wykres funkcji -sinx jest taki sam jak wykres funkcji sin(-x) przedstawiony w następnym rozdziale. Wskazuje to na prawdziwość wzoru redukcyjnego [b]sin(-x)=-sinx[/b].

Symetria osiowa funkcji sinx względem osi OY

Warto zauważyć, że wykres funkcji sin(-x) jest taki sam jak wykres funkcji -sinx przedstawiony w poprzednim rozdziale. Wskazuje to na prawdziwość wzoru redukcyjnego [b]sin(-x)=-sinx[/b].

Symetria osiowa funkcji sinx względem punktu (0,0)

Jak możemy zauważyć wykres funkcji -sin(-x) jest taki sam jak wykres funkcji sinx. [br]Wynika to także ze wzoru redukcyjnego sin(-x)=-sinx, bo z tego wzoru: -sin(-x)=-(-sinx)=sinx.

Funkcja sinx i jej własności

[center]Własności funkcji sinx[/center][list][*]dziedzina: [b]R[/b][/*][*]zbiór wartości: ZW[sub]f[/sub]=<-1;1>[/*][*]okresowość: funkcja jest okresowa i jej okres zasadniczy T wynosi 2π.[/*][*]miejsca zerowe: x[sub]0[/sub]=0+kπ, gdzie k należy do [b]C[/b][/*][*][color=#222222]funkcja sinx jest nieparzysta. Wykres tej funkcji jest symetryczny względem punktu (0,0)[/color][/*][/list]

Information