Příklad 41: Z rotačního válce se vyrábí herní figurka. Polovina válce je opracována na rotační kužel, který tvoří klobouk figurky. Jakou část objemu neopracovaného válce tvoří vyrobená figurka?
Příklad 42: Výška rotačního válce je 4 cm. Osový řez válce má obsah 24 [math]cm^2[/math]. Vypočtěte v [math]cm^3[/math] objem rotačního válce.
Příklad 43: Model krychle má kostru (všechny hrany) zhotovenou z drátu o celkové délce 144 cm. Stěny jsou z lepenky. Jaký je povrch krychle (obsah plochy použité lepenky)?
Příklad 44: Z kvádru ABCDEFGH se vyřízne jehlan ABCDV. Vrchol V je středem stěny EFGH. Kolikrát je objem kvádru větší než objem jehlanu?
Příklad 45: Platí: |BD| = [math]4\sqrt{7}[/math], |BV| = 8 cm. Vypočtěte v cm výšku jehlanu.
Příklad 46: Kvádr, jehož podstava má rozměry 8 cm a 6 cm, má výšku 10 cm. Kvádr je jedním svislým řezem rozpůlena na dva shodné trojboké hranoly. Jaký je povrch JEDNOHO trojbokého hranolu?
Příklad 47: Rotační válec, jehož výška je rovna průměru podstavy, má objem 1 litr. Jaká je výška tohoto válce?
Příklad 48: Do krabice tvaru krychle je vložen míč tvaru koule. Míč se dotýká každé stěny krabice v jednom bodě. Povrch míče je 361[math]\pi cm^2[/math]. Jaký je objem krabice?
Příklad 49: Výška rotačního kužele je v = 9 cm, strana kužele má délku s = 11 cm. Jaký je objem kužele?
Příklad 50: Kapka rtuti tvaru koule o průměru 3 mm se rozdělila na dvě stejně velké kapičky tvaru koule. Jaký je poloměr nově vytvořené kapičky?