Az alábbi GeoGebra appletben megkíséreljük geometriai - és technikai - szempontból elemezni ezt a
hélixnek nevezett műalkotást. (Hélix: spirál,csigavonal) Hamarosan kiderül, mi indokolta a két - bevezetőként - idézett mondatot.
Itt jegyezzük meg - szerényen, kis betűvel -, hogy az első mondat talán nem is vonatkozik mindannyiunkra. Tudomásunk szerint az ellipszis fogalma nem szerepel a középiskolai matematikai tantervben. Ezzel együtt feltételezzük, hogy olvasóink számára ismerősek lesznek az alább használt fogalmak.
Induljunk ki a második idézett mondatból.
Kelle Antal gyönyörűen kivitelezett fa konstrukciói ellipszis alapú egyenes kúpok, amelyek elforgathatók a - különböző irányú : kör metszeteik mentén.
Az alábbi appletben az öt körmetszet hat csonkolt kúpra osztja a megadott ellipszis alapú kúpot, Ezek láthatósága ki-be kapcsolható az
SA, S1, ... SC kapcsolóval. Az ezek melletti csúszkák azt szabályozzák, hogy amíg a mozgást vezérlő α szög leír egy teljes fordulatot, addig hányat fordul a konstrukció egy egy síkmetszet mentén.
A
Palást és a
Metszet nevű kapcsolókkal külön ki-be kapcsolhatók ezek a felületek, amelyek áttetszősége is változtatható a két csúszkával.
A demonstráció annyival nyújt többet, mint maga a kézbe vehető konstrukció, hogy megrajzolja a kúp csúcsának a pályáját, ill. a csúcs helyét, ha
α 5° -onként változik.
Figyeljük meg, hogy ha csak két párhuzamos (pl, kék ) síkmetszet mentén forog a konstrukció, akkor a kúp csúcsa egy síkbeli cikloist ír le, így választ kaphatunk az
itt feltett kérdésre: két, párhuzamos síkú körrel is előállítható egy ciklois.