Plan de lecție - Teorema lui Pitagora, aprofundare și rezolvare de probleme

Informații generale
[list][*]Obiectul: Matematică-Geometrie[br][/*][*]Clasa: a VII-a [br][/*][*]Durata: 50 min[br][/*][*]Mijloace TIC:[i] [/i][i]calculatorul profesorului cu proiector, calculatoare pentru elevi sau tablete.[/i][/*][/list]
Tema lecției
[i]Rezolvare de probleme utilizând relațiile metrice în triunghiul dreptunghic.[/i]
Obiective specifice
[i]La finalul lecției, elevii vor fi capabili să:[br][list][*][i]aplice relaţiile metrice într-un triunghi dreptunghic pentru determinarea unor elemente ale acestuia;[/i][br][/*][*][i][i]deducă relaţii metrice într-un triunghi dreptunghic folosindu-le pe cele cunoscute;[/i][br][/i][/*][*][i][i][i]interpreteze perpendicularitatea a două drepte în relaţie cu rezolvarea triunghiului dreptunghic;[/i][br][/i][/i][/*][*][i][i][i][i]transpună rezultatelor obţinute în practică, aplicând rezolvarea triunghiurilor dreptunghice la situaţii-problemă date.[/i][/i][/i][/i][/*][/list][/i]
Obiective operaționale și evaluare
Pe parcursul activităţii didactice elevii vor fi capabili să:[br][list][*]identifice elementele unui triunghi dreptunghic, inclusiv catetele, ipotenuza, proiecțiile catetelor pe ipotenuză, înălțimea pe ipotenuză, unghiul drept și unghiurile ascuțite;[/*][*]identifice și să noteze prescurtat ipoteza și concluzia unei probleme;[br][/*][*]deseneze figurile geometrice descrise într-o problemă și să sesizeze elementele relevante;[/*][*]aplice relația lui Pitagora în rezolvarea de probleme, inclusiv pentru deducerea altor teoreme.[/*][/list]
Strategii didactice
[i]A.   Metode si procedee didactice: exerciţiul, observarea, problematizarea..[br]B.    Material didactic: manual editura Radical, culegere Mate 2000+16/17, planşe, calculatoare, videoproiector, platforma GeoGeobra;[br]C.    Tipuri de activitate: conversaţia frontală şi muncă individuală.[br][br][i][b]Momentele lecției:[br][br][/b][/i][u]I) Moment introductiv (2 min.)[br][/u]Profesorul organizează clasa și prezintă tema lecției: aprofundarea relațiilor metrice în triunghiul dreptunghic, deducerea altor relații importante, rezolvare de probleme. [br][br][u]II) [i][i][u]Captarea atenției și reactualizarea cunoștințelor[/u][/i][/i] (10 min.)[br][/u]Se prezintă fișa interactivă „Teorema lui Pitagora - o demonstrație fără cuvinte”, lăsându-se suficient timp elevilor să o studieze, discute, noteze concluziile. apoi se recapitulează și teoremele catetei, respectiv înălțimii.[br][br][u]III) Învățarea noilor cunoștințe (20 min.)[br][/u]Se enunță sub formă de probleme, pe rând, reciproca teoremei lui Pitagora și a doua teoremă a înălțimii. Elevii sunt îndrumați să construiască cadrul de rezolvare: identificarea ipotezei, concluziei și construcția figurii geometrice. Se cer idei de demonstrație, se dezbat, apoi se scriu demonstrațiile la tablă și pe caiete.[br][br][u]IV) Aprofundarea noilor cunoștințe și evaluarea (15 min.)[/u][br]Elevii vor utiliza fișa interactivă „Exersați teorema lui Pitagora” pentru a construi probleme, a le rezolva și verifica rezultatele. Se concluzionează că un triunghi dreptunghic poate fi rezolvat metric, atunci când se cunosc cel puțin 3 elemente, din cele 6 relevante (2 catete, 2 proiecții ale catetelor pe ipotenuză, ipotenuza și înălțimea corespunzătoare ipotenuzei).[br][br][u]V) Evaluarea lecției și asigurarea transferului (3 min.)[br][/u]Elevii sunt invitați să evalueze lecția și sunt invitați să utilizeze GeoGebra și GeoGebra Graph Calculator și acasă, comunicându-se disponibilitatea acestui soft și pe telefoanele mobile. Apoi vor primi ca temă pentru pentru acasă o selecție de exerciții și probleme din manual.[/i]
Resurse
[i]Fișele interactive:[br][i]„Teorema lui Pitagora - o demonstrație fără cuvinte” [url=https://ggbm.at/VXsEdufA]https://ggbm.at/VXsEdufA[/url][/i][i] [br]„Exersați teorema lui Pitagora” [url=https://ggbm.at/fnR6JazX]https://ggbm.at/fnR6JazX[/url][/i][/i]
Integrarea noilor tehnologii
[i][i][list][*]Elevii nu au nevoie de cunoștințe speciale, doar cele obișnuite de utilizare a calculatorului;[/*][*]Pentru a desfășura o lecție în bune condiții cu resurse TIC, trebuie să avem conexiune internet, videoproiectorul și calculatoarele în bună funcțiune;[/*][*]Dacă apar dificultăți de funcționare a resurselor TIC, se pot folosi doar manualele, tabla și caietele.[/*][/list][/i][/i]
Teorema lui Pitagora - o demonstrație fără cuvinte
Exersați teorema lui Pitagora

Teorema lui Pitagora

Teorema lui Pitagora - demonstrație fără cuvinte

Reflecții după lecție - chestionar

Cum ați implementat planul dumneavoastră de lecție?
[i]Am făcut lecția în laboratorul de informatică, având la dispoziție un videoproiector și câte un calculator la 2 elevi. În general, lecția s-a desfășurat așa cum am planificat-o.[/i]
Integrarea noilor tehnologii în lecție a decurs bine?
[i]Da, conexiunea internet a funcționat în parametrii normali, iar elevii au putut accesa fișa de lucru interactivă.[/i]
Elevii au atins obiectivele propuse în lecție?
[i]Da, elevii au înțeles demonstrația teoremei lui Pitagora, și au învățat să aplice teorema în probleme practice simple.[/i]
Ce opinii despre lecție au exprimat elevii dumneavoastră?
[i]Elevii au fost încântați de lucrul la calculatoare și și-au exprimat dorința de a mai avea și alte activități care să implice folosirea GeoGebra și a mijloacelor TIC, în general.[/i]
Ce îmbunătățiri ar putea fi aduse metodei folosite, încât aceasta să funcționeze mai bine?
[i]La fișa de lucru ar trebui să mai adaug niște probleme de rezolvat[/i]

Information