[b]Tělesa se stejně velkými podstavami a výškami mají stejný objem, pokud mají řezy rovnoběžné s podstavami a vedené ve stejné vdálenosti od podstav stejné obsahy.[br][/b][center][br][img]https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5a/Cavalieri%27s_Principle_in_Coins.JPG/375px-Cavalieri%27s_Principle_in_Coins.JPG[/img][/center][br]Princip je pojmenovaný po svém objeviteli, italském matematikovi [url=https://cs.wikipedia.org/wiki/Bonaventura_Cavalieri]Bonaventurovi Cavalierim[/url] (1598 – 1647). [br]Na obrázku níže jsou tři jehlany stejného objemu. Podstavy mají shodné obsahy, stejně jako řezy v libovolné výšce.[br]Posunem červeného bodu změníte výšku roviny řezu. Tvar jehlanu ovlivníte posunem vrcholu, nebo spodní podstavy v pohledu shora.
Poznatek, že objem pyramidy závisí pouze na obsahu podstavy a na výšce, mohl být zformulován až ve starověkém Egyptě. Egypťané měli s pyramidami mnoho zkušeností a dobře věděli, že množství stavebního materiálu se nezmění, budou-li se po sobě jednotlivé stupně pyramidy posouvat – viz následující obrázek.
Cavalieriho princip můžeme použít pro odvození vzorců na výpočet objemu těles, například pro odvození objemu koule - viz [url=https://cs.wikipedia.org/wiki/Cavalieri%C5%AFv_princip#/media/File:Principio_di_Cavalieri.gif]animace[/url].