A légy-piszok

[b]Feladat:[/b][br]Legyen A, B,C, D a sík négy pontja, E az AB és CD egyenesek metszéspontja,és F a sík egy további pontja! [br]Vegyük fel az (F,E) egyenest![br][br]Arra kérem olvasóimat, hogy az alábbi feladatot előbb a saját gépükre telepített Geogebra programmal oldják meg, majd csak ezt követően tegyék meg ugyanezt az alábbi (üres) appleten.[br][br]Ha a [icon]/images/ggb/toolbar/mode_join.png[/icon] ikont kiválasztva kezdjük a munkát, a rajzlap két pontjára kattintva máris megrajzoltuk az AB,[br]majd, ugyanígy a CD egyenest, Ezzel: [icon]/images/ggb/toolbar/mode_intersect.png[/icon] megkaphatjuk E-t, végül legyen ismét [icon]https://www.geogebra.org/images/ggb/toolbar/mode_join.png[/icon] az aktív ikon, a sik egy "üres" pontjára kattintva már csak (??) meg kell keresnünk E-t és rákattintunk. Készen vagyunk.[br][br]Rutinosabb felhasználók tudják, hogy a [icon]/images/ggb/toolbar/mode_intersect.png[/icon] ikon kihagyható, elég, ha utolsó lépésként rákattintunk a két egyenes (látható) metszéspontjára. Ezzel máris megkaptuk E-t még egy kattintás a rajzlapra, és kész.[br][br]Csakhogy mi történik, ha "véletlenül" sietségből, figyelmetlenségből mellé kattintottunk?[br]Na, ez a [s]légysz..[/s] légy piszok a programozói szlengben! Gyakran megesik. Láttam már igényes szakmai cikk mellékleteként csatolt GeoGebra fájlban is. [br]Ez különösen akkor zavaró, ha van egy bonyolultabb "jól" elkészített ábránk, amelyet azonban ha megmozdítunk (miért ne tennénk: ezért dinamikus geometria), összeomlik az egész struktúra. Több, mint egy jó kövér helyesírási hiba. Ezzel értelmét veszti az egész rajz.[br][br]Ezt azzal lehet biztonságosan elkerülni, ha az összes olyan ikon, amelynek pont a bemenő adata, [u]csak már előre felvett[/u] (megszerkesztett) pontot fogad el bemenő adatként. [br][br]Lehet, hogy így valamivel lassabbá válik a munka, de a biztonság miatt megéri. Próbálják ki.
Üres
A fenti rajzlap valóban üresnek tűnik. Csak egy jelölőnégyzetet tartalmaz, amely bármikor jól jöhet, ha ideiglenesen ki szeretnénk kapcsolni a szerkesztővonalainkat. [br]Azonban a [i]Jobb-klikk\tulajdonságok\sript\globálisJavascript [/i]útvonalon eljuthatunk eddig a [br][b]function ggbOnInit() { [br] ggbApplet.setOnTheFlyPointCreationActive(false);[br]} [br][/b]"varázsigéig" amit elegendő a legelső objektumba beírni, - ez itt megtörtént - ettől kezdve bele kerül minden továbbiba, és az imént tapasztalt jelenséget eredményezi. Megéri. Erősen javaslom.
Ha már itt tartunk...
... és megrajzolták a kért 6 pontból és 3 egyenesből álló rajzot. felhívom a figyelmüket a GeoGebra még egy sajátosságára.[br]Kapcsolják be a rácsot, állítsák be az[i] A, B, C, D [/i]pontokat úgy, hogy [i]AB [/i]∥[i] CD[/i] teljesüljön. Ekkor az [i]E [/i]pont "elvileg" nem létezik, az algebra ablakban is csak egy ? jelenik meg a neve mellett. Az[i] FE [/i]egyenest mégis megrajzolja a GeoGebra. Ezzel eljuthatunk a [url=https://hu.wikipedia.org/wiki/Projekt%C3%ADv_geometria]projektív geometria[/url] végtelen távoli pontjának a fogalmához, mi több: használni is tudjuk.

Information: A légy-piszok