Függvények kompozíciója
Ebben a tananyag egységben két gombot ([math]f\left(g\left(x\right)\right)[/math] és [math]g\left(f\left(x\right)\right)[/math]) és két beviteli mezőt ([math]f\left ( x \right )[/math] és [math]g\left ( x \right )[/math]) látsz.[br][br]Az [math]f\left(g\left(x\right)\right)[/math] függvény jelöli azt az állapotot, amikor a [math]g\left(x\right)[/math] a belső függvény, [math]g\left(f\left(x\right)\right)[/math] pedig, amikor a [math]g\left(x\right)[/math] a külső függvény.[br][br]A gombok benyomásával tudod kiválasztani, hogy melyik függvényt szeretnéd külső függvénynek választani. A beviteli mezőkbe írd bele a kiválasztott függvény nevét! Tetszőlegesen választhatsz az alábbi táblázatban megadott függvények közül.[br][br]Ne feledd, hogy az eredményt (ábrát) befolyásolja, hogy melyik függvényt választod külső, illetve belső függvénynek![br][br][table][tr][td][br] Függvény neve és hozzárendelési szabálya[br] [/td] [td][br] Jelölés a programban[br] [/td] [/tr] [tr] [td][br] lineáris függvény: [br] [/td] [td][br] x[br] [/td] [/tr] [tr] [td][br] abszolútérték-függvény: [br] [/td] [td][br] abs(x)[br] [/td] [/tr] [tr] [td][br] négyzetgyökfüggvény: [br] [/td] [td][br] sqrt(x)[br] [/td] [/tr] [tr] [td][br] köbgyökfüggvény: [br] [/td] [td][br] cbrt(x)[br] [/td] [/tr] [tr] [td][br] n-edik gyök függvény: [br] [/td] [td][br] gyökvonás(x,n)[br] [/td] [/tr] [tr] [td][br] másodfokú függvény: [br] [/td] [td][br] x^2[br] [/td] [/tr] [tr] [td][br] szinuszfüggvény: [br] [/td] [td][br] sin(x)[br] [/td] [/tr] [tr] [td][br] koszinuszfüggvény: [br] [/td] [td][br] cos(x)[br] [/td] [/tr] [tr] [td][br] tangensfüggvény: [br] [/td] [td][br] tg(x)[br] [/td] [/tr] [tr] [td][br] kotangensfüggvény: [br] [/td] [td][br] ctg(x)[br] [/td] [/tr] [tr] [td][br] exponenciális függvény: [br] [/td] [td][br] exp(x)[br] [/td] [/tr] [tr] [td][br] logaritmusfüggvény: [br] [br] [/td] [td][br] log(a,x)[/td][/tr][/table]
Feladatod
Hasonlítsd össze a keletkezett ábrát a választott függvények képeivel! [br][br]Vizsgáld meg, hogyan változik meg az ábra, ha megcseréled a külső és belső függvényeket! [br][br]Fogalmazd meg, hogy a függvény grafikonja szempontjából mit jelent az, hogy külső függvény, illetve hogy belső függvény!
Kérdések, feladatok
Melyik két függvényt választottad?[br][br]Milyen az eredeti függvények képe? (A grafikont értékkészlet, zérushely, szélsőérték, paritás, korlátosság szempontjából egyaránt érdemes vizsgálni.)[br][br]Az eredeti függvényeid közül melyik függvényre jellemző az a grafikon, amit kompozícióként látsz?[br][br]Melyik volt a külső függvényed?[br][br]Mi történik, ha a másikat választod külső függvénynek? Hogyan változik az ábrád?[br][br]Mi a különbség a két ábra között? [br][br]Vizsgáld meg a függvények értelmezési tartományát is! Ebből a szempontból is hasonlítsd össze az eredeti és a kompozíciókkal kapott függvényeket!