-
Egyenletes körmozgás gyorsulásának vizsgálata 1.
- Egyenletes körmozgás gyorsulásának vizsgálata
This activity is also part of one or more other Books. Modifications will be visible in all these Books. Do you want to modify the original activity or create your own copy for this Book instead?
This activity was created by '{$1}'. Do you want to modify the original activity or create your own copy instead?
This activity was created by '{$1}' and you lack the permission to edit it. Do you want to create your own copy instead and add it to the book?
Egyenletes körmozgás gyorsulásának vizsgálata 1.
klszabi, Istvan Muskovits, Sep 30, 2015
Ezzel a tananyagegységgel okostelefon segítségével mérhetjük meg az egyenletes körmozgás gyorsulását, illetve számolhatjuk ki azt a periódusidő mérésével.
-
1. Egyenletes körmozgás gyorsulásának vizsgálata
Egyenletes körmozgás gyorsulásának vizsgálata


Az okostelefont rögzítsük egy vödör belsejének falára (pl. ragasztószalaggal)! Az okostelefon háta érintkezzen a vödörrel! Ezután a vödröt rögzítsük egy lemezlejátszó korongjára úgy, hogy annak forgása közben az okostelefon egy szabályos kört írjon le!
HASZNÁLATI UTASÍTÁS
Az okostelefonon telepítve kell lennie a GeoGebra Sensors nevű alkalmazásnak. Ezt el kell indítani, s a „Mágneses mező” sávot ki kell választani. Az adott sáv kiválasztását a jobb oldalon lévő kék pötty jelzi. A képernyő alján megjelenő megosztási kódot kell a számítógépes tananyag „GeoGebra Data Sharing Code” mezőjébe beírni, majd meg kell nyomni az ENTER-t. A mérés elkezdéséhez az okostelefon képernyőjének jobb alsó részén található „Start” gombra kell kattintani. Ez után kapcsoljuk be a lemezlejátszó korongjának forgását. 4-5 körbefordulás után állítsuk meg a korongot, és kattintsunk az okostelefon képernyőjének jobb alsó sarkában található „Stop” gombra.
Az interaktív alkalmazásban megjelenő periodikus függvényen keressünk két egymástól 2-3 periódus távolságra lévő maximumpontot! Amennyiben szükséges, a rajzlap nagyítható/kicsinyíthető a SHIFT billentyű lenyomása közben az egér görgőjének segítségével. A rajzlap mozgatásához egyszerűen fogjuk meg annak egy üres területét az egérrel, s mozdítsuk el!
A maximumpontok pontos helyét a két szaggatott vonallal jelzett sáv segítségével választhatjuk ki. A tananyag automatikusan kiírja a függvénynek a sávban található első lokális maximumhelyét, illetve annak nagyságát. A sávok mozgatása a vízszintes tengelyen található világoskék négyzetekkel végezhető, illetve azok szélességét a tananyag alsó részén található sötétkék négyzetek mozgatásával állíthatjuk.
A maximumpontok kiválasztása után írjuk be a maximumpontok által lefedett periódusok számát a „Periódusok száma” mezőbe, és nyomjuk meg az ENTER-t!
Ekkor a tananyag automatikusan kiszámolja a periódusidőt.
A sugár beírásával és ENTER nyomásával a számolt gyorsulás értékét is megkapjuk.
A gyorsulás megmérése gombra kattintva a program kiszámolja az okostelefon szenzora által mért gyorsulásfüggvény világoskék négyzetek közötti szakaszának időátlagát. Ez egy felugró ablakban jelenik meg.
A számolt és a mért gyorsulásoknak a mérés helyes elvégzése esetén közelítőleg meg kell egyezniük.
Saving…
All changes saved
Error
A timeout occurred. Trying to re-save …
Sorry, but the server is not responding. Please wait a few minutes and then try to save again.