Az n/(n+1) sorozat határértéke
Az [color=#ff0000]x_n=n/(n+1)[/color] sorozat határértéke a sorozatnak megfeleltetett [color=#ff0000]f(x)=x/(x+1)[/color] függvény tanulmányozásával történhet. A sorozat első 30 tagját az [color=#ff0000]n[/color] csúszka változtatásval szemléltetjük, a függyvény [color=#ff0000]P=(n,x_n)[/color] koordinátájú pontjával illetve a függyvény, és egyben a sorozat tagjainak értékére mutató [color=#ff0000]u_n [/color]vektor [color=#ff0000]Q=(0,x_n)[/color] végpontjával.[br]A függvény határértéke a végtelenben, a [color=#ff0000]Határérték(f, végtelen)[/color] paranccsal is kiszámítható, jele [b]lim, [/b]és az értéke amint az ábra is sugallja [color=#ff0000]1[/color].
A két függvény csak egy pontban, az x=1 pontban tér el
Az első függvény az f_1(x) = (x-1)/(x^2-x), amit a P pont ír le, a második az f_2(x)=1/x, amit a Q pont írle.[br]A t paraméter animálásával megfigyelhető a kritikus ponton az eltérés: a P pont nem létezik (undefined) a t=1 (x=1) pontban, de a Q igen, így a két függvény ezen az egy ponton eltér egymástól. Pontosabban az f_1 függvénynek az x=1 nem tartozik az értelmezési tartományához, itt úgynevezett hézagpontja van, ugyanakkor az f_2 függvény értelmezett az x=1 értéknél.[br]A két függvényről még jó tudni, hogy x=0 pontban mindkettőnek függőleges asszimptótája az x=0 egyenes, ezt szokás még páratlan pólusnak is mondani, mivel a függvények jobb és baloldali határértke ebben a pontban végtelen, még pontosabban -végtelen/+ végtelen.
Az x ln(x) függvény teljes vizsgálata
Az adott függvény értelmezési tartománya a pozitív valós számok halmaza. Megvizsgáltuk a metszéspontját a tengelyekkel, a határértékeit 0-ban és plusz végtelenben, valamint az első és második deriváltjainak előjelváltozását, és azok segítségével ábrázoltuk a függvényt.
Az x e^x függvény teljes vizsgálata
Az adott függvény értelmezési tartománya a valós számok halmaza. Megvizsgáltuk a metszéspontját a tengelyekkel, a határértékeit - és plusz végtelenben, valamint az első és második deriváltjainak előjelváltozását, és azok segítségével ábrázoltuk a függvényt. Az ábra a december 4-én tartott Freshmen konzultáció kérdéseinek szemléltetését szolgálja.
Taylor (MacLaurin) polinom
A december 18. Freshmen konzultáción felmerült kérdés kapcsán a TAYLOR illetve MacLaurin polinomok alkalmazáshoz készült file, az f(x)= sin(x) Taylor polinomja látható és tanulmányozhat az x=a pontban illetve az n fokszám megválasztásával. Az n paraméter animálásával láthatjuk a polinom egyre jobban megközelíti a függvényt az adott pont környezetében.