Tizedes számok kerekítése

Kerekítve vagy pontosan?
A rajzlapon két oszlopban öt-öt tizedes törtet látsz. Kerekítsd ezeket az első[br]oszlopban tizedekre, a másodikban századokra![br]Tabulátor billentyűvel lépkedhetsz a beviteli mezők között.
Emlékeztetőül...
Lefelé kerekítünk, ha a megadott helyi értéket követő számjegy: 0; 1; 2; 3 vagy 4.[br][br]Felfelé kerekítünk, ha a megadott helyi értéket követő számjegy: 5; 6; 7; 8 vagy 9. 

Tizedes törtek nagyság szerinti sorba rendezése

[br]A mindennapi életben sokszor találkozhatunk tizedes törtekkel. A mérések eredménye gyakran tizedes tört (például: 1,5 kg, 3,25 m).[br]A tizedesvessző két részre osztja a tizedes törtet: az egész helyi értékeken álló számjegyeket választja el a tört helyi értékeken álló számjegyektől.[br]A tízes számrendszerben az egészek helyi értékei az 1, 10, 100, 1000 stb.[br]Az 1-nek a tizedrésze az 1 tized, századrésze az 1 század, ezredrésze az 1 ezred – ezeket a helyi értékeket az 1-nél kisebb számok leírására használjuk.
Feladat
Húzd a számokat ábrázoló kártyákat a rajzlap alján található téglalapokba. Figyelj a sorrendre!
Néhány jó tanács
Olvasd ki a kártyákon szereplő tizedes törteket![br]Az egész részeket hasonlítsd össze elsőként![br]Figyeld meg az azonos helyiértéken szereplő számokat! 

Közönséges törtek tizedes tört alakban

Egy érték - több alakban[br][br]Fél = [math]\frac{1}{2}[/math] = 0,5 = [math]\frac{5}{10}[/math] = [math]\frac{50}{100}[br][/math][br]Másfél = [math]\frac{3}{2}[/math]  = 1,5 = [math]\frac{15}{10}[/math]  =  [math]\frac{150}{100}[/math]
Határozd meg a törtek tizedes tört értékét![br]Kerekíts két tizedesjegyre! 

Tizedes törtek közönséges tört alakban

Egy érték - több alakban[br][br]Fél = [math]\frac{1}{2}[/math] = 0,5 = [math]\frac{5}{10}[/math] = [math]\frac{50}{100}[/math][br]Másfél = [math]\frac{3}{2}[/math]  = 1,5 = [math]\frac{15}{10}[/math]  =  [math]\frac{150}{100}[/math]
Írd fel a tizedes törteket két, egymástól különböző közönséges tört alakban! Figyelj az egyszerűsítésre! 

Törtek felismerése

A hétköznapi életben gyakran használunk tört mennyiségeket: háromnegyed óra, fél kilogramm, negyed liter. [br]A törtek felismerését gyakorolhatod a feladat megoldása során.
Egy körlapot látsz egyenlő részekre osztva. Válaszolj a kérdésre! [br][br]

Törtek ábrázolása

[justify][/justify]A hétköznapi életben gyakran használunk tört mennyiségeket: háromnegyed óra, fél kilogramm, negyed liter. A törtek értékének számegyenesről való leolvasását gyakorolhatod feladat megoldása során.
A rajzlapon számegyenest látsz. 

Törtek összeadása

[justify]A hétköznapi életben gyakran használunk tört mennyiségeket: háromnegyed óra, fél[br]kilogramm, negyed liter. A törtek összeadását gyakorolhatod a feladat megoldása[br]során.[/justify]
[justify]A rajzlapon egyenlő részekre osztott körlapokat látsz, ezek segítenek az összeadásban.[br]Olvasd le a tört értékét, majd végezd el a műveletet![/justify]

Törtek kivonása

A hétköznapi életben gyakran használunk tört mennyiségeket: háromnegyed óra, fél kilogramm, negyed liter. A törtek kivonását gyakorolhatod a feladat megoldása során.
A rajzlapon egyenlő részekre osztott körlapokat látsz, melyek segítenek a kivonásban.[br]Olvasd le a törtek értékét, majd végezd el a műveletet!

Törtek leolvasása a számegyenesről és egyszerűsítése

[justify]A hétköznapi életben gyakran használunk tört mennyiségeket: háromnegyed óra, fél kilogramm, negyed liter. A törtek felismerését gyakorolhatod a feladat megoldása során.[br][/justify]
A rajzlapon számegyenest látsz. [br]Figyeld meg jól! Egy osztás értéke nem csak [math]\frac{1}{8}[/math]-ad lehet, hanem [math]\frac{2}{16}[/math]-od, [math]\frac{5}{40}[/math] -ed, vagy akár [math]\frac{25}{200}[/math]-ad is. Ezt szem előtt tartva oldd meg a feladatot!

Törtek – közönséges törtek ábrázolása

A hétköznapi életben gyakran használunk tört mennyiségeket: háromnegyed óra, fél[br]kilogramm, negyed liter. A törtek felismerését gyakorolhatod a feladat megoldása során.
[justify]Egy körlapot látsz és egy véletlenszerűen megjelenő törtszámot. Jelöld a megadott értéket a csúszka segítségével![br]A beállítást mindig a nevezővel kezdd![br][br][/justify]

Information