obraz 0

Przesuwaj punkty, będące końcami niebieskiego odcinka na osi X. Zobacz, jak zmienia się obraz tego odcinka poprzez funkcję kwadratową f (czerwony odcinek na osi Y).

Kreślenie wykresów funkcji

Karta ta pokazuje przykładową metodą wykreślenia wykresu funkcji [math]f(x)=-\left(\left|(|x|-3)^2-2\right|+2\right)[/math]. W zamyśle jest przeznaczona jako baza do tworzenia innych tego typu kart pracy.

granica ciągu 1

Materiał przybliża pojęcie granicy ciągu. Wprowadza się pojęcie [b]paska epsilonowego[/b]. Jest to pas o grubości [math]2\varepsilon[/math] na płaszczyźnie wzdłuż prostej y=a, gdzie a to granica ciągu (a_n). Jest to więc zbiór punktów spełniających nierówności [math]a-\varepsilon<y<a+\varepsilon[/math]. Ciąg (a_n) jest zbieżny do a wtedy i tylko wtedy, gdy prawie wszystkie wyrazy ciągu są w przedziale [math](a-\varepsilon,a+\varepsilon)[/math]. Geometrycznie można to wyrazić w układzie współrzędnych: ciąg (a_n) jest zbieżny do a wtedy i tylko wtedy, gdy prawie wszystkie wyrazy wykresu ciągu są w pasku epsilonowym. Uwaga: wykres ciągu to zbiór [math]\{(n,a_n)\mid n\in\mathbb{N}\}[/math]. Zmieniaj wartość [math]\varepsilon[/math], aby zmienić szerokość paska epsilonowego. Zobacz, jak zmienia się wartość n_0, począwszy od którego wszystkie punkty wykresu leżą na pasku epsilonowym.

exp(x) i 1+x

pojęcie podciągu

Materiał przybliża pojęcie podciągu. Dany jest ciąg (a_n). Zielonymi kropkami zaznaczony jest jego wykres. [list] [*]Podaj wartość n-tego wyrazu rosnącego ciągu liczb naturalnych (k_n). Na osi OX pomarańczowym kolorem zaznaczone zostaną kolejne elementy ciągu (k_n). Pierwotnie wartość k_n jest zdefiniowana jako 3n, a zatem jest to ciąg kolejnych liczb podzielnych przez 3 (wyrazy różnią się o 3). [*]Zaznacz pierwszą kratkę, aby zaznaczyć (fioletową obwódką) wyrazy ciągu (a_n) odpowiadające indeksom (k_n). [*]Zaznacz drugą kratkę, aby wyświetlić podciąg (a_{n_k}). Ciąg ten powstaje z ciągu (a_n) poprzez wybranie pewnych elementów; mianowicie elementów zaznaczonych na fioletowo o indeksach (k_n) zaznaczonych na pomarańczowo. Pierwszym elementem tego ciągu jest pierwszy zaznaczony fioletową obwódką punkt. Drugim - drugi tak zaznaczony element, itd. [*]Zaznacz trzecią kratkę, aby zobaczyć, którym punktom z wykresu ciągu (a_n) zaznaczonym na fioletowo odpowiada który element na wykresie podciągu. Zmieniaj wartość i, aby połączyć punkt (i,a_{k_i}) z (k_i,a_{k_i}). [/list]

Information