1) Vyberte nástroj POSUVNÍK [icon]/images/ggb/toolbar/mode_slider.png[/icon]. Klikněte kamkoliv do bílé plochy nákresny vpravo, tím umístíte posuvník.[br] [br]2) Zkontrolujte, že je z nabídky vybráno ''Číslo''. Nastavte min = 0, max = 10, Krok = 0.1. Potvrďte kliknutím na OK. [br][br]3) Krok dvě zopakujte ještě dvakrát. Každému posuvníku nastavte stejné parametry.[br][br]4) V algebraickém okně skryjte posuvníky, zmizí tak z nákresny (pravá část appletu), ale zůstávají v algebraickém okně (levá část). Získáte tím více prostoru. [br][br]5) Vaše posuvníky budou automaticky pojmenovány "a", "b", a "c". Nyní posuňte kolečko na posuvníku tak, aby a = 2, b = 5, a c = 6. [br][br][color=#0000ff]Pokračujte v dalších krocích níže pod appletem.[/color]
6) Zvolte nástroj KRUŽNICE DANÁ STŘEDEM A POLOMĚREM [icon]https://beta.geogebra.org/images/ggb/toolbar/mode_circlepointradius.png[/icon] . Sestrojte kružnici s poloměrem [i]a[/i]. (Ověřte, zda jste do vyskakovací tabulky zadali "a" (bez " ") . [br][br]7) Umístěte bod kdekoliv NA kružnici, kterou jste sestrojili dle pokynu (6).[br][br]8) Sestrojte další kružnici s poloměrem [i]b[/i] [b]se středem totožným s předchozí kružnicí (jedná se o soustředné kružnice). [/b][br][br]9) Sestrojte kružnici [b]se středem v bodě, který jste umístili na kružnici (viz krok (7)), [/b]její poloměr = [i]c[/i]. [br][br]10) Na místo průsečíku kružnic, které jste sestrojili v krocích (8) a (9), umístěte bod.
Sestrojte trojúhelník, jehož vrcholy jsou tři body, které vidíte. Až tak učiníte, zobrazte délky jednotlivých stran trojúhelníku. Čeho jste si všimli?
Délky stran trojúhelníku jsou stejné jako hodnoty na posuvnících! Nyní tedy můžete libovolně pomocí těchto tří posuvníků měnit délky těchto stran.
Otevřete algebraické okno. Měňte hodnoty [i]a[/i], [i]b[/i], a [i]c[/i] na posuvnících (posunem kolečka). Pozorujte za jakých podmínek, se trojúhelník objeví a za jakých ne. Jaké podmínky jsou tedy nutné, aby tento trojúhelník existoval?
Trojúhelník existuje pokud všechny tři nerovnovnosti níže platí:[br][br][math]a+b>c[/math][br][math]a+c>b[/math][br][math]b+c>a[/math][br][br]Zjednodušeně, součet dvou stran trojúhelníku musí být vždy větší než strana třetí.[br][br][b]Učitelé:[/b][br]Toto je jedním z účinných prostředků jak studenty aktivně zapojit do výuky a nechat je samostatně odhalit trojúhelníkovou nerovnost!
[color=#0000ff]Pokud jste hotovi (nebo si nejste něčím jisti), neváhejte a zhlédnutím krátkého videa níže pod appletem proveďte zpětnou kontrolu Vaší konstrukce.[/color]