Vizsgáld meg, hogy két gyűjtőlencse segítségével milyen optikai eszközöket hozhatunk létre!
Állítsd be a lencsék távolságát úgy, hogy a második lencse fókuszpontja az első lencse fókusztávolságán belül helyezkedjen el! Állítsd a tárgytávolságot a legkisebbre! [br]Növeld a tárgytávolságot, és vizsgáld meg a keletkezett képeket! [br]Milyen eseteket különböztethetők meg? Ha a keletkezett kép túl kicsi, növeld meg a tárgyméretét!
Vizsgáljuk meg a Kepler-távcső működését! [br]Válassz olyan helyzetet, amikor F[sub]2[/sub] és F[sub]1[/sub]’ egybeesik! A helyzet megtalálásához változtathatod a lencsék távolságát és a fókusztávolságokat is! [br]a) Jellemezd a keletkezett képet![br]b) A távcsővel távoli tárgyak, csillagok képét vizsgáljuk. Nagy tárgytávolság esetén a keletkezett kép azonban kicsinyített. Mire jó ez a távcső? [br]Segítség: figyeld meg az optikai tengely és az optikai középpontokon áthaladó fénysugár által bezárt szögeket![br]
Állítsd be a lencsék távolságát úgy, hogy a 2. lencse fókuszpontja az első lencse fókusztávolságán kívül helyezkedjen el! Állítsd a tárgytávolságot a legkisebbre! [br]Növeld a lencsék távolságát, és vizsgáld meg a keletkezett képeket! [br]a) Milyen különböző eseteket különböztethetünk meg?[br]b) Az fenti feladatot végezd el különböző tárgytávolságok esetén is!
A fent tárgyalt elrendezések közül melyik felel meg egy mikroszkópnak?