Plan de lecție - Ecuaţia de gradul al II-lea

Informații generale
[list][*]Obiectul: Matematică[br][/*][*]Clasa: a VIII-a[br][/*][*]Durata: 50 minute[br][/*][*]Mijloace TIC:[i] [i]calculatorul profesorului cu proiector, calculatoare pentru elevi, videoproiector[/i][br][/i][/*][/list]
Tema lecției
Lecţie de comunicare/dobândire de noi cunoştinte
Obiective specifice
[justify]Identificarea în exemple, în exerciţii sau în probleme a numerelor reale şi a formulelor de calcul prescurtat[/justify][justify]Alegerea formei de reprezentare a unui număr real şi utilizarea de algoritmi pentru optimizarea calculului cu numere reale[/justify][justify]Determinarea soluţiilor unor ecuaţii, inecuaţii sau sisteme de ecuaţii[/justify][br][br]
Obiective operaționale și evaluare
[justify][b]O[sub]1[/sub] [/b]- Să recunoască formele unei ecuaţii de gradul al II-lea completă şi incompletă;[/justify][justify][b]O[sub]2[/sub][/b]- Să reproducă şi să aplice formula discriminantului ecuaţiei ax[sup]2[/sup]+bx+c= 0 ,a¹0[/justify][justify][b]O[sub]3[/sub][/b]- Să anticipeze numărul de soluţii reale ale ecuaţiei ax[sup]2[/sup]+bx+c= 0 ,a¹0[/justify][justify][b]O[sub]4-[/sub][/b] Să rezolve ecuaţii reductibile la forma ax[sup]2[/sup]+bx+c=0 ,a¹0[/justify][justify][b]O[sub]5[/sub][/b]- Să aplice metodele cele mai potrivite în scopul eficientizării rezolvărilor[/justify][justify][b]O[sub]6[/sub][/b]- Să descompună în factori expresii de forma ax[sup]2[/sup]+bx+c[/justify][justify][b]O[sub]7[/sub][/b]- Să utilizeze soft-uri educaționale pentru verificarea și înțelegerea noțiunilor matematice[/justify]
Strategii didactice
[i]Descrieți strategiile: [/i]conversaţia (euristică, examinatoare), explicaţia, problematizarea, învăţarea prin descoperire, observaţia, munca independentă/în  echipă, jocul didactic, algoritmizarea[br][br][i]Activitățile utilizate în lecție:[/i][br][br][br][table][br] [tr][br] [td][br] [center][b]Etapele lecţiei[br] (durata)[/b][/center][/td][br] [td][br] [b]ACTIVITATEA  DE [/b][center][b] INSTRUIRE[/b][/center][/td][br] [td][br][center][b]SRATEGII DIDACTICE[/b][/center][/td][br] [/tr][br] [tr][br] [td][br][center][b]Activitatea[br] profesorului[/b][/center][/td][br] [td][br][center][b]Activitatea[br] elevilor[/b][/center] [/td][br] [td][br][center][b]Forme de organizare[/b][/center][/td][br] [td][br][center][b]Metode şi procedee[/b][/center][/td][br] [td][br][center][b]Resurse[/b][/center][/td][br] [/tr][br] [tr][br] [td][br][justify][b]1.                [br] [/b][b]Moment organizatoric si captarea[br] atentiei[/b][/justify][br] [justify][b]       ( 2’)[/b][b][/b][/justify][br] [/td][br] [td][br][justify]Se asigură condiţiile optime pentru[br] desfăşurarea  lecţiei;[/justify][br] [justify]Se notează absenţii;[/justify][br] Se verifică dacă există materialele necesare desfãşurãrii lecţiei şi dacă[br] toţi elevii au pe bancă cele necesare.[/td][br] [td][br][justify]Elevul de serviciu anunţă elevii care sunt absenţi[/justify][br] [justify]Pregătesc materialele necesare desfăşurării activităţii.[/justify][br] [justify]Elevii[br] se pregătesc pentru lecţie[/justify][/td][br] [td][br][justify]Activitate frontală[/justify][br] [/td][br] [td][br][justify]Conversaţia[/justify][br] [/td][br] [td][br][justify] [/justify][br] [/td][br] [/tr][br] [tr][br] [td][justify][b]2. [br] [/b][b]Anunţarea temei şi a obiectivelor [/b][/justify][justify][b]( 1’)[/b][/justify][/td][br] [td][justify]Se  anunţă  tema şi obiectivele lecţiei. [/justify][br][justify]Se scrie titlul lecţiei pe tablă: Ecuaţia de gradul al II-lea [/justify][/td][br] [td][justify]Elevii notează în caiete titlul lecţiei : [/justify] [justify][b] [/b]Ecuaţia de gradul al II-lea [/justify][/td][br] [td][br][justify]Activitate frontală[/justify][br] [/td][br] [td][justify]Conversaţia[/justify][br][justify]Expunerea[/justify][justify]Explicaţia[/justify][/td][br] [td][justify]Tabla[/justify][br] [justify] [/justify][justify]Caiete[/justify][/td][br] [/tr][br] [tr][br] [td][justify][b]3.  [/b][b]Actualizarea[br] cuno[/b][b]ştinţelor[/b][b] ( 5’)[/b][/justify][br] [/td][br] [td][br][justify]Ce este o ecuaţie?[/justify][br][justify]Ce ȋnseamnă a rezolva o ecuaţie?[br] Ce este o soluţie a unei ecuaţii?[/justify][/td][br] [td][br][justify]Elevii raspund la intrebari[/justify][/td][br] [td][br][justify]Activitate frontală[/justify][br][/td][br] [td][br][justify]Conversaţia[/justify][br][justify]examinatoare[/justify][/td][br] [td][br][br][br] [/td][br] [/tr][br] [tr][br] [td][br][justify][b]4.    [br] [/b][b]Dirijarea  [/b][/justify][br] [justify][b]   [br] învăţării[/b][/justify][br] [justify][b](25’)[/b][/justify][br] [justify][b] [/b][/justify][br] [justify][b] [/b][/justify][br] [justify][b] [/b][/justify][br] [justify][/justify][/td][br] [td][br][justify]Forma generală a ecuaţiei de gradul al II-lea este ax[sup]2[/sup]+bx+c=0, unde a, b, c , cu  a¹0[/justify][justify]Numerele a, b, c se numesc coeficienţii  ecuaţiei, iar x este necunoscuta ecuaţiei.[/justify][justify]Cazuri particulare: (forme incomplete)[/justify][justify][b]1[/b].[b] [/b] b=0, c=0 avem   [/justify][justify] ax[sup]2[/sup] =0 cu  solutia x = 0[/justify][justify][b]2. [/b]c=0  avem ax[sup]2[/sup]+bx= 0 cu solutiile x = 0 si x = -b/a[/justify][justify][b]3.[/b] b=0  avem [br] doua situatii[/justify][justify]Cand  c este real pozitiv  avem soluía vida  [/justify][justify]Cand  c este real negativ  avem   ax[sup]2[/sup]-c=0[/justify][justify]4.[br]Pentru a,b, c nenule  avem cazul general [br]ax[sup]2[/sup]+bx+c=0.[br] [/justify][justify]Se calculeaza discriminantul ecuaţiei  [br] ax[sup]2[/sup]+bx+c=0.[/justify][/td][br] [td][justify]Elevii notează pe caiete forma generala a ecuatiei de gradul ai II-lea, etapele de rezolvare şi exemplele[/justify][justify]x[sup]2[/sup]+7x+5= 0, [/justify][justify]3x[sup]2[/sup]-120x+45= 0[/justify][justify] x[sup]2[/sup]+10= 0,[/justify][justify]x[sup]2  [/sup]-5x= 0[/justify][justify] 2x[sup]2[/sup] =0  și 16x[sup]2[/sup] =0[/justify][justify]  au soluția [br] x = 0[/justify][justify]x[sup]2[/sup]+10x= 0[/justify][justify]a = 1,[br] b = 10, c = 0[/justify][justify]x(x+10)= 0 =>x=0 sau x= -10[/justify][br][br][justify]x[sup]2[/sup]+25=0[/justify][justify]x[sup]2[/sup]-25=0[/justify][justify]a=1, b=0, c = -25[/justify][justify](x-5)(x+5)=0, cu solutiile x = 5 sau x = -5[/justify][justify] [br][br] Pentru[/justify]x[sup]2[/sup]-5x+6=0.[br] [justify]a = 1, b = -5, c = 6[/justify][/td][br] [td][br][justify]Activitate frontală[/justify][br] [justify] [/justify][br] [justify] [/justify][br] [justify][/justify] [br] [justify]Activitate frontală[/justify][/td][br] [td][br][justify]Expunerea[br] [/justify][br] [justify] [/justify][br][br] [justify]Explicaţia[/justify][br][br][justify]Algoritmizarea[br] [/justify][justify]Conversaţia[/justify][br][justify]Explicaţia[/justify] [justify]Problematizarea[br] [/justify][justify]Exerciţiul[/justify][justify]Transferarea[br] cunoştinţelor[/justify] [justify]prezentare[/justify][/td][br] [td][br][justify]Tabla[/justify][br] [justify] [/justify][br] [justify]Cretă[br] albă[/justify][br] [justify] [/justify][br] [justify]Fişa [/justify][br] [justify] [/justify][br] [justify] [/justify][br] [justify]Video[br] proiector[/justify][br] [justify] [/justify][br] [justify] [/justify][br] [justify] [/justify][br] [/td][br] [/tr][br] [tr][br] [td][br][justify][b]5.    [br] [/b][b]Obținerea[/b][/justify][justify][b]performanţei şi asigurarea feedback-ului[/b][/justify][br] [justify][b](10’)[/b][/justify][/td][br] [td][br][justify]Se prezintă aplicația realizată în GeoGebra pentru rezolvarea ecuației de gradul al doilea.  Cu GeoGebra se pot realiza aplicații în care elevii să completeze, spre exemplu, coeficienții ecuației[br] de gradul al doilea și să apară rezolvarea.[/justify][justify]La schimbarea coeficienților se realizează rezolvarea ecuației, prin calcularea discriminantului și  a rădăcinilor acesteia.[/justify][/td][br] [td][br][justify]Elevii completează, explică, calculează.[/justify][br] [justify][br] [br] [/justify][br][/td][br] [td][br][justify]Activitate individuală și pe grupe[/justify][br][/td][br] [td][br][justify]  Munca[br] independentă și pe grupe[/justify][br] [justify]Soft[br] educațional[/justify][br][br][/td][br] [td][br][justify]Aplicația[br] Geogebra[/justify][br] [justify] [/justify][br][br][/td][br] [/tr][br] [tr][br] [td][justify][b]6. [br] [/b][b]Verificarea[br] cunos[/b][b]tint[/b][b]elor[/b][b]( 5’)[/b][/justify][/td][br] [td]Fiecare elev primeste o fisa de evaluare cu o ecuație de gradul al doilea[/td][br] [td][br][justify]Elevul va rezolva exercițiul din fișă.[/justify][/td][br] [td][br] [justify]Activitate individuala[/justify][/td][br] [td][br] [justify]Munca[br] independentă[/justify][/td][br] [td][br] [justify]Fișă de evaluare [/justify][/td][br] [/tr][br] [tr][br] [td][br] [b]7. [/b][justify][b] [/b][b]Notare şi tema pentru acasă[/b][/justify][justify][b] ( 2’)[/b][/justify][/td][br] [td]Tema de casă: Fiecare elev primeşte o fişa cu ecuaţii de gradul al II-lea [br][br][justify]Profesorul anunță elevii notați precum și notele[/justify][/td][br] [td]Elevii solicită eventuale nelămuriri.[justify]Elevii prezintă carnetele de note[/justify][/td][br] [td][br] [justify]Activitate frontală[/justify][br][/td][br] [td][br] [justify]Explicaţia [/justify][br][/td][br] [td][br] [justify]Fişe de lucru[/justify][/td][br] [/tr][br][/table][br][br][br]
Resurse
[justify]a) materiale: manual de matematica clasa a VIII-a, cretă albă, Fişã de lucru, caiete, calculator, videoproiector, Geogebra[/justify][justify]b)umane: clasă omogenă, activităţi frontale, individuale.[/justify][br][br]
Integrarea noilor tehnologii
Exista programare a laboratorului multimedia si pe toate calculatoarele este instalat GeoGebra in cazul in care nu este acces la Internet. daca nu pot fi utilizate calculatoarele se folosesc fise de lucru.

Materiale diverse

Reflectii dupa lectie – chestionar

reflectii

Information