Unit Rate

Lesson Objective:
Students will be able to calculate and compare unit rates.
Student-Facing Learning Target:
I can calculate unit rates and use unit rate to compare.
Vocabulary:
1.) [b]Unit Rate: [/b]the ratio of two different units with the denominator being 1.
Do Now:
1.) Create a word problems for the following ratio:[br]   [u]9.50[br][/u]   1
2.) Simplify the expression:[br][br]  [math]\frac{4+3\left(2.6-4\right)}{2}[/math]
Part One: Unit Rate
When we are looking at unit rates, we are looking for a unit per 1. [br][br]When writing the unit rate, you need to write it similar to a proportion but making sure which ever item is in the denominator is the item that can be found per 1. [br][br]Example:[br][br]3 ounces of chocolate costs $1.75. Find the cost for 1 ounce of chocolate.[br][math]\frac{2.75}{3}=\frac{x}{1}[/math][br][br][i]You need to look at what we did to 3 to get to 1 in the denominator, in this case we divided by 3. Similar to fractions and ratios, what we do the denominator, we must do to the numerator.[br][/i][br][math]\frac{2.75}{3}=\frac{0.92}{1}[/math] [br]It costs $0.92 per ounce of chocolate.[br]
A.) 10-ounce box of cereal cost $2.79. Find the cost for 1 ounce of the cereal.
B.) 13 ounce box of cereal costs $3.99. Find the cost for 1 ounce of cereal.
C.) In order to get the best deal which item will you buy?
Example 1:
Mr. Polonia needs to purchase 60 AA batteries. A nearby store sells a 20-pack of AA batteries for $12.49 and a 12-pack of the same batteries for $7.20.
a.) Use unit rate to explain which choice is a better bargain.
b.) What is the difference between the costs of one battery?
Example 2:
Chris Johnson ran the 40-yard dash in 4.24 seconds. What is the rate of speed?
Example 3:
Who walks at a faster rate: someone who walks 60 feet in 10 seconds or someone who walks 42 feet in 6 seconds?
Example 4:
Practice Problems:
Find each unit rate.
1.) Type 800 words in 12 minutes is how many words per minute?
2.) 192 students in 4 buses is how many students in each bus?
3.) 357 miles in 5 hours is how many miles per hour?
4.) 8 ducks cost $23.60, how much does It cost per duck?
5.) 7 penguins for $188.88, how much does it cost per penguin?
Comparing Unit Rates #1
Comparing Unit Rates #2
Fermer

Information: Unit Rate