Students will be able to calculate and compare unit rates.
I can calculate unit rates and use unit rate to compare.
1.) [b]Unit Rate: [/b]the ratio of two different units with the denominator being 1.
1.) Create a word problems for the following ratio:[br] [u]9.50[br][/u] 1
For every 9.50 ounces of juice, we add 1 ounce of Sprite.
2.) Simplify the expression:[br][br] [math]\frac{4+3\left(2.6-4\right)}{2}[/math]
[math]\frac{4+3\left(2.6-4\right)}{2}=\frac{4+3\left(-1.4\right)}{2}=\frac{4-4.2}{2}=\frac{-0.2}{2}=-0.1[/math]
When we are looking at unit rates, we are looking for a unit per 1. [br][br]When writing the unit rate, you need to write it similar to a proportion but making sure which ever item is in the denominator is the item that can be found per 1. [br][br]Example:[br][br]3 ounces of chocolate costs $1.75. Find the cost for 1 ounce of chocolate.[br][math]\frac{2.75}{3}=\frac{x}{1}[/math][br][br][i]You need to look at what we did to 3 to get to 1 in the denominator, in this case we divided by 3. Similar to fractions and ratios, what we do the denominator, we must do to the numerator.[br][/i][br][math]\frac{2.75}{3}=\frac{0.92}{1}[/math] [br]It costs $0.92 per ounce of chocolate.[br]
A.) 10-ounce box of cereal cost $2.79. Find the cost for 1 ounce of the cereal.
[math]\frac{2.79}{10}=\frac{x}{1}[/math][br]divide by 10 in the numerator and the denominator[br][br][math]\frac{2.79}{10}=\frac{0.28}{1}[/math][br][br]It costs $0.28 per ounce of cereal.
B.) 13 ounce box of cereal costs $3.99. Find the cost for 1 ounce of cereal.
[math]\frac{3.99}{13}=\frac{x}{1}[/math][br]divide the numerator and the denominator by 13.[br][br][math]\frac{3.99}{13}=\frac{0.31}{1}[/math][br][br]It costs $0.31 per ounce of cereal.
C.) In order to get the best deal which item will you buy?
You will buy the 10 ounce box of cereal because it costs 28 cents per ounce whereas the 13 ounce box of cereal costs 31 cents per ounce.
Mr. Polonia needs to purchase 60 AA batteries. A nearby store sells a 20-pack of AA batteries for $12.49 and a 12-pack of the same batteries for $7.20.
a.) Use unit rate to explain which choice is a better bargain.
[math]\frac{12.49}{20}=\frac{x}{1}[/math] x = 0.62[br][br][math]\frac{7.20}{12}=\frac{x}{1}[/math] x = 0.60[br][br]The 12 pack is a better deal since he is paying 60 cents per battery compared to 62 cents per battery.
b.) What is the difference between the costs of one battery?
0.62[br] [u]- 0.60[br][/u] 0.02[br][br]The difference between the costs is 2 cents.
Chris Johnson ran the 40-yard dash in 4.24 seconds. What is the rate of speed?
[math]\frac{4.24}{40}=\frac{x}{1}[/math][br][br]divide the numerator and the denominator by 40[br][br][math]\frac{4.24}{40}=\frac{0.106}{1}[/math][br]The rate of speed is 0.106 seconds per yard.
Who walks at a faster rate: someone who walks 60 feet in 10 seconds or someone who walks 42 feet in 6 seconds?
[math]\frac{60}{10}=\frac{x}{1}[/math] x = 6 feet per second[br][br][math]\frac{42}{6}=\frac{x}{1}[/math] x = 7 feet per second[br][br]The person who walks 42 feet in 6 seconds is faster.
1.) Type 800 words in 12 minutes is how many words per minute?
[math]\frac{800}{12}=\frac{x}{1}[/math][br][br]x = 66.67 words per minute
2.) 192 students in 4 buses is how many students in each bus?
[math]\frac{192}{4}=\frac{x}{1}[/math][br][br]x = 48 students per bus
3.) 357 miles in 5 hours is how many miles per hour?
[math]\frac{357}{5}=\frac{x}{1}[/math][br][br]x = 71.4 miles per hour
4.) 8 ducks cost $23.60, how much does It cost per duck?
[math]\frac{23.60}{8}=\frac{x}{1}[/math][br][br]x = 2.95 per duck
5.) 7 penguins for $188.88, how much does it cost per penguin?
[math]\frac{188.88}{7}=\frac{x}{1}[/math][br][br]x = 26.98 per penguin