A matematikatörténetben valamelyest tájékozott olvasóink bizonyára felismerték, hogy a feladat megoldásaként kapott
szám a híres ókori szerkesztési problémák egyike, a
déloszi probléma.
A történet röviden: Délosz szigetén kitört a pestis járvány. Megfékezésére az
orákulum azt javasolta, hogy cseréljék ki a sziget Apolló szobrának a kocka alakú talapzatát egy kétszer akkora térfogatú kockára. A kérdés az volt, hogy ennek az élhossza megszerkesztető-e az euklideszi eszközökkel az egységnyi szakaszból.
Ez - a többi híres ókori szerkeszthetőségi problémával együtt - 1837-ig nyitva maradt, amikor
Pierre Wantzel igazolta, hogy a feladat euklideszi szerkesztéssel nem oldható meg. Annak ellenére , hogy addig is sokakat foglalkoztattak ezek a kérdések, Wantzel eredménye még legalább ötven évig nem jutott el a matematikai köztudatba. Épp úgy, mint ahogy Bolyai János
geometriai munkásságát is ötven év elteltével ismerte meg a világ.
Bár az ókori görög matematikusok nem tudták megoldani a déloszi problémát, találtak rá egy -áthidaló - megoldást. Kitaláltak egy a GeoGebra szempontjából is figyelemre méltó eszközt, a
neuszisz vonalzót (vagy neuszisz körzőt?), amellyel jórészt megoldhatóvá váltak a híres ókori szerkesztési problémák. Ezzel a témakörrel már csak az ókori görög matematikusok iránt érzett tiszteletből is - érdemes megismerkednünk.
Itt mutatjuk be az erről készült GeoGebra anyagunkat.
Végül is a járvány elmúlt, mint utóbb kiderült, az istenek nem is akarták, hogy ezt a problémát megoldja az emberiség, csak ezzel kívánták az emberek figyelmét a geometria irányába terelni. Sikerült.
Mi is erre törekedve javasoltuk kitűzésre a fenti feladatot, amely lényegében
Nikomédész szerkesztésén alapszik.