A hidrogénatom Bohr-modellje

Ebben a szimulációban megismerheted a Bohr-féle atommodellt és megfigyelheted a pályákon mozgó elektronokra jellemző mennyiségeket.
1. feladat
Figyeld meg a bejelentkező képernyőt! Ne foglalkozz egyelőre a táblázattal![br][br]a) Mit látsz az ábrán?[br][br]b) Indítsd el az animációt a lejátszás gombbal! Mit tapasztalsz?[br][br]c) Milyen erő tartja az elektront körpályán (két ellentétes töltés között milyen erő lép fel)?[br][br]d) Hogy nevezzük ezt a körpályát?[br][br]e) Kattints másik atompályára! Mit tapasztalsz?
2. feladat
Figyeld meg az animáció feletti táblázatot és válaszolj a következő kérdésekre![br][br]a) Módosulnak-e a táblázatbeli értékek más atompályát választva?[br][br]b) Milyen adattal tudunk egyértelműen azonosítani egy atompályát?[br][br]c) Mit mutat meg a főkvantumszám? Milyen értékeket vehet fel?[br][br]d) Figyeld meg az egyes atompályák sugarát! Mit tapasztalsz?
3. feladat
a) Milyen adatok jellemzik egy adott pályán keringő elektron mozgását?[br][br]b) Mit tapasztalsz, egy adott pályán változnak-e ezek az értékek?[br][br]c) Távolodva az atommagtól, hogyan változik az elektront körpályán tartó Coulomb-erő nagysága? Miért?[br][br]d) Távolítsd az elektront a protontól és figyeld meg az elektron sebességét az egyes pályákon! Mit tapasztalsz? Mi az oka?[br][br]e) A pályákat váltogatva hogyan változik az elektron perdülete (impulzusmomentuma)? Miért?[br][br]f) Nézz utána, mit mond ki a Bohr-féle pályafeltétel (kvantumfeltétel)!
4. feladat
[color=#666666]Vizsgáld meg az elektronok energiáját![br][br]a) Milyen mozgást végez a keringő elektron?[br][br]b) Mit tanultál a gyorsuló töltésekről?[br][br]c) Gondold végig: az energia-megmaradás törvénye szerint mi kellene, hogy történjen a keringő elektronnal?[br][br]d) Mi történik ehelyett?[br][br]e) [color=#666666]Mit gondolsz, mit jelentenek az ábra bal oldalán található piros vonalak? Mit jelöl[br][i]E[/i][sub]1[/sub], [i]E[/i][sub]2[/sub], [i]E[/i][sub]3[/sub], …, 0?[br][/color][br]f) [color=#666666]Nézd meg az energiaszintek alatti értéket! Miért negatív ez az érték?[/color][/color]
5. feladat
a) Mit tapasztalsz, hogyan változik az energia, ha az elektront a távolabbi atompályákról a közelebbi atompályákra viszed?[br][br]b) Mi történik az energiaszint-csökkenésből származó többletenergiával?[br][br]c) Hogyan változik az energia, ha az elektront a közelebbi atompályákról a távolabbi atompályákra viszed?[br][br]d) Mit nevezünk gerjesztési szintnek?[br][br]e) Gondold végig! Melyik az atom legstabilabb állapota? Miért? Hogy nevezzük ezt az állapotot?[br][br]f) Figyelve a táblázatbeli értékeket, hogyan változik az elektron energiája?
6. feladat
Megfigyelve az egyes mennyiségeket, mit tapasztaltál, minek a függvényében változnak az értékek?
7. feladat
Nézz utána, mi bizonyította a Bohr-féle atommodell helyességét!
8. feladat
Nézz utána, mivel egészítette ki a Bohr-féle atommodellt Sommerfeld!

Information: A hidrogénatom Bohr-modellje