Fizika feladat szélsőérték vizsgálata elemi úton 4.

Amikor zenét hallgatunk, filmet nézünk, a hangerőt változtathatjuk kedvünk szerint. Ekkor – nagyon leegyszerűsítve - egy ellenállás értékén módosítunk. Az erősítők tervezésekor figyelembe veszik a felhasználói igényeket - mely nagyon más egy családi autóban vagy egy fesztiválon használt eszköz esetén – ahogyan azt is, hogy az egyes alkatrészek és maga az erősítő sokáig működhessen, köznapian szólva „ne füstöljön el”. Utóbbi esetben van a mérnökök segítségére a szélsőérték-számítás, melynek egyik legegyszerűbb feladatát, a Wheatstone-hidas kapcsolást vizsgáljuk meg.
Az alábbi kapcsolási rajzban a tolóellenállás csúszkájának mely állásában lesz az [i]A[/i] és [i]B[/i] pontok között az eredő ellenállás a legnagyobb? [br]Milyen határok között mozog az eredő ellenállás?
1. feladat
Az [i]R[/i][sub][i]AB[/i][/sub]([i]x[/i]) függvényt ábrázoltuk. Mennyi lesz az eredő ellenállás [i]x[/i] lehetséges legkisebb és legnagyobb értékénél? 
2. feladat
Az eredeti [i]R[sub]AB[/sub][/i]([i]x[/i]) függvénybe [i]x[/i] = 0 és [i]x[/i] = 1 értéket helyettesítve számítással is határozzátok meg a leolvasott értékeket![br]Ha a számított és a leolvasott értékek nem azonosak, mi okozhatja az eltérést?
3. feladat
A futópont segítségével olvasd le a függvény szélsőértékét és annak helyét!
4. feladat
Figyelembe véve [i]x[/i] lehetséges értékeit a futópont mozgatásával olvasd le, milyen határok között mozog az eredő ellenállás?

Information