Az egész vizsgálatot elvégezheted teljesen egyedül.[br]Rögzítsd egy videón a Mikola-cső buborékjának mozgását! Erre alkalmas lehet akár a mobiltelefonod is. (Olyan távolságból készítsd a felvételt, hogy a kamerát ne kelljen mozgatnod közben!)[br]Másold át a videót a számítógépedre![br][br]Ha nincs lehetőséged filmfelvételt készíteni, letöltés után használhatod az alábbi videót is. (Letölteni a tananyagegységhez kapcsolódó többi fájllal együtt [url=http://geomatech.hu/diakoknak/letoltheto-anyagok]innen[/url] tudod.)
A mozgás elemzéséhez szükséges adatokat a Tracker segítségével nyerhetsz ki a filmfelvételből.[br]Ha nincs még telepítve a Tracker szoftvert a számítógépedre, akkor [url=http://geomatech.hu/diakoknak/letoltheto-anyagok]innen[/url] letöltheted![br]A Tracker használatáról, illetve a nyomkövetés beállításának lépéseiről [url=http://tananyag.geomatech.hu/material/simple/id/HWqYKJay]A Tracker „nyomkövető” szoftver használatának alapjai[/url] című lapon találsz részletes leírást.[br][br]A beállítások során érdemes odafigyelned a következőkre:[br][list][*] A vonatkoztatási rendszert a cső dőlésszögének és a mozgás irányának megfelelően vedd fel![br][/*][*]A vonatkoztatási rendszer origóját mozgasd a mozgás kezdeti pontjába![br][/*][*] A Tracker által követett mintát célszerű úgy megválasztanod, hogy az a csőben közlekedő buborék eleje legyen, így könnyebb[br]elvégezni a mérést.[br][/*][*] Célszerű egy-egy olyan pillanatot kiválasztanod a videóból, amikor a buborék eleje egy osztás közelében van, így a mérés végén[br]egész osztásnyi távolságra tudod megkapni az adatokat. [br][/*][*] A mintavétel sűrűségét 1-4 képkocka között érdemes variálnod. Ezáltal megfigyelheted, hogy a különböző sűrűségű mintavétel mennyiben befolyásolja az illesztés pontosságát.[br][/*][/list]
A Tracker szolgáltatta adatpárokat illeszd be az alábbi alkalmazás táblázatába!
Az ábrázoláshoz némi előzetes számolásra lesz szükséged, így a táblázat [color=#ff0000]C3 [/color]cellájába a következő képletet írd be:[br][br][code]=B3-B2[/code],[br][br]majd a cella jobb alsó sarkán nyomva tartva az egeret húzd le a képletet. Ezzel kiszámoltad az egyes elmozdulásokat. Ezt a lépést nyugodtan ki is hagyhatod. A sebességértékek e nélkül is megadhatóak.[br][br]Mivel a mintavétel ideje az első időérték, ezért ezt külön nem kell kiszámolni. [br][br]Az egyes sebességértékeket a táblázat [color=#ff0000]D3[/color], amennyiben az előző lépést átugortad úgy a [color=#ff0000]C3[/color] cellájába írt alábbi képlettel számolhatod ki:[br][br][code]=(B3 - B2) / 0.16[/code],[br][br]ahol a B3-B2 helyére beírhatod a C3-at is, amennyiben a fenti számolást nem hagytad ki. A 0.16 pedig a mintavétel ideje.
Először jelöld ki a Ctrl gomb megnyomása mellett az időt és a sebességértékeket tartalmazó cellákat, majd kattints az alábbi ábrán található Kétváltozós regresszióanalízis gombra!
Ezután a felugró ablakban válaszd ki a fogaskerékre kattintva válaszd az [b][code]Első sor használata címsorként[/code][/b] lehetőséget! Majd kattints az [b][code]Analízis[/code][/b] gombra!
Ezután a megjelenő ablakban jobb kattintás után válaszd a [b][code]Copy to Graphics View[/code][/b] lehetőséget és zárd be az ablakot. Ekkor a program áthelyezi a görbét a grafikus nézetre.
[br]Miután átmásoltad a ponthalmazt a grafikus nézetbe, használd a [b][code]Legjobban illeszkedő egyenes[/code][/b] gombot és kattints az Algebranézetben található listára.
Amint kattintottál a ponthalmazon egyből látni is fogod, hogy miként illeszkedik az egyenes a pontok halmazára.
Az interaktív alkalmazás most már szolgáltat annyi információt a számodra, hogy megfogalmazhasd a mozgásra vonatkozó legfőbb jellegzetességeket.[br]Gondold meg a következőket![br][list][*]Milyen megállapítások tehetők a mozgásra vonatkozóan?[br][/*][*]Mivel magyarázható, hogy a látott eredmények eltérnek az „ideálistól”?[br][/*][*]Érdemes volna-e megismételni az elemzést egy új filmmel? Változtatnál-e valamit a felvétel körülményein?[br][/*][*]Találsz-e a környezetedben olyan tárgyat, élőlényt, amelynek a mozgása ugyanolyan jellegű, mint az elemzésben szereplő mozgás? [br][/*][/list]
[list][*]Vajon változik-e a buborék sebessége, ha megváltoztatod a Mikola-cső hajlásszögét?[br][/*][*]Miért ne alkalmazhatnád a Trackerrel történő nyomkövetés módszerét másra is?[br]Készíthetsz rövid filmfelvételt egy repülőgép, egy galamb mozgásáról is. Felveheted az erély alatt elhaladó autót, vagy azt a sárga dzsekis srácot, aki ott lohol a szemközti járdán a busz után.[/*][/list]