Hosszúság mértékegysége 1.
Bizonyos hosszúságokat méterben mérve túl nagy, vagy túl kicsi mérőszámokat kapunk, ezért célszerű nagyobb és kisebb mértékegységeket is használni.[br]Ebben a feladatban gyakorolhatod a milliméter átváltását nagyobb mértékegységekbe.
Három különböző úton is elvezetheted a katicát a virághoz. [br]Kattints az egyik színes kezdő nyílra, majd a megjelenő nyilakon sorban végighaladva, juttasd el a katicát a virághoz! [br]Közben a szakaszok hosszúságát add össze, majd végezd el a mértékegységváltást!
Mértékegységváltás
"Él, mint hal a vízben." – szól a közmondás. [br]De mennyi halnak, mennyi vízre van szüksége? Erre a kérdésre kaphatsz választ a feladat megoldása során.
Akváriumba halakat kell telepíteni, annak a szabálynak a betartásával, hogy 1 centiméter halhosszúsághoz 1 liter vízre van szükség. Vedd figyelembe, hogy az akváriumba már töltöttünk 20 liter vizet! A halak hosszának összege legalább 20 centiméter legyen!
1. tanács
Valamennyi hal hosszúságát váltsd át centiméterre!
2. tanács
A kiválasztott halak hosszúságát add össze!
3. tanács
Figyelj arra, hogy ha valamennyi egész centiméternél nagyobb az összeg, akár 1 milliméterrel is, akkor növelned kell az űrtartalmat!
4. tanács
A csúszka segítségével állítsd be a víz mennyiségét!
Hosszúság mértékegysége 2.
[justify]Régen, akárcsak a mesében, a hosszúság mérésére a király araszát, esetleg kardjának hosszát, vagy a főbíró hüvelykét használták. A változó mértékegység helyi összehasonlításra jó volt, de sokszor zavart okozhatott, hogy ugyanarra a[br]hosszúságra különböző országokban, vagy akár városonként is eltérő mérési eredmény adódott. Ma már a hosszúság mérésének egysége a méter, jele: m.[/justify]
A mérték kiválasztása után a rajzlapon egy szakaszt látsz. Az a feladatod, hogy a véletlenszerűen megjelenő pontok távolságát megadd különböző mértékegységekben. (Az alkalmazás beviteli mezőibe történő tizedestört bevitelekor tizedesvessző helyet pontot kell írnod.)
Hosszúság mértékegysége - mértékegységváltás
Utazásaink megtervezésekor sok döntést hozunk. Hová, mivel menjünk, mennyi időt kell utazással tölteni?[br]Szempont lehet az, hogy megfizethető legyen, és ne tartson túl hosszú ideig.[br]Buszon vagy vonaton utazva gyakran eszünkbe jut, mi sokkal jobban tudnánk járatokat tervezni.[br][br]A térképen 20 pontot látsz, ezek egy-egy települést szimbolizálnak. Jelölj ki közülük 10-et, majd tervezz legalább három buszjáratot közöttük! Végezetül számítsd ki a különböző útvonalak hosszát, azaz végezd el az összeadást!