This activity is also part of one or more other Books. Modifications will be visible in all these Books. Do you want to modify the original activity or create your own copy for this Book instead?
This activity was created by '{$1}'. Do you want to modify the original activity or create your own copy instead?
This activity was created by '{$1}' and you lack the permission to edit it. Do you want to create your own copy instead and add it to the book?
U ovoj knjizi naučiti ćete ponešto o životu Pitagore ( tko je on, zašto nam je važan, zašto je važan za znanost i kako je svojim radom doprinio razvoju matematike).
Govoriti ćemo o Pitagorejskoj školi, poučku, dokazima Pitagorina poučka.
Prije nego što možemo upoznati Pitagoru, susrećemo se s izazovom. Sam Pitagora nije ostavio nikakve zapise, a prvi pisani podatci o njemu su napisani tek godinama nakon njegove smrti.
Herodot, otac povijesti, je jedan od prvih ljudi koji su pisali o Pitagori i njegovim slijedbenicima - pitagorejcima. Jedan od najznačajnijih antičkih filozofa, Aristotel, napisao je djelo zvano "O tako zvanim pitagorejcima", do to dijelo nažalonst nije sačuvano, barem ne u cijelosti. Herodot i Aristotel su pisali desetljećima nakon Pitagorinog života i nisu nam ostavili monogo detalja.
Kompletne Pitagorine biografije napisati će Porfirije i Jamblih u doba kasnog Rimskog Carstva. Dakle, gotovo tisuću godina nakon Pitagore. Imajući to na umu, ništa o Pitagorinu životu nije sigurno utvrđeno.
Pitagra je bio rođen u 6. stoljeću pr.kr. na grčkom otoku Samu ili Samosu.
Kako je Pitagora postao tako pametan da i danas govorimo o njemu? Imamo razne proturječne ideje. Neki tvrde da je bio učenik Talesa iz Mileta, dokdrugitvrde da je svoja učenja dobivao u snovima od bogova. Često se tvrdilo da je Pitagora učio izvan Grčke. Neki kažu da je očio od samog egipatskog faraona, neki da je učio u Mezopotamiji, neki da je učio od Izraelaca, neki da je učio od Kelta, a neki čak tvrde da je učio od Indijaca.
Pitagori se pripisuju razne anegdote i sposobnosti kojima je on dokazivao svoje božansko podrijetlo. Navodno je Pitagora imao zlatno bedro, mogao je razgovarati sa životinjama i rijekama, imao je strijelu na koju je mogao sjesti i letjeti te se mogao pojaviti na dva različita mjesta u isto vrijeme.
Pitagora je, nakon odlaska sa svog rodnog otoka Samosa, osnovao školu u južnoitalskom gradu Krotonu, koja se od ranijih filozofskih škola odlikovala asketskim načinom života i religioznim karakterom. Poznato je da je škola nekim načinom ličila na kakvu vjersku sektu i to zbog izrazito strogih pravila o samom načinu života, odijevanju i ishrani. Također, zahtijevala je i obvezu proučavanja matematike, glazbe i liječničkih vještina. Samom Pitagori pripisivala su se otkrića tajni brojeva i povezanosti strukture brojeva i brojevnih odnosa sa strukturama u glazbi i svemiru. Spoznaja o pitagorejskim učenjima otežano je činjenicom da je Pitagorin nauk bio tajan te se stoga prenosio samo usmeno na neposredne učenike, bez da je iza sebe ostavio ikakva pisana djela. Činjenica da sam Pitagora nije ostavio nikakvih spisa otežava i točno razlikovanje njegovih učenja od učenja njegovih kasnijih sljedbenika, koji su njegov nauk obično citirali uz izraz αὐτὸς ἔφη (lat. ipse dixit = "osobno je rekao").