Vršni i susjedni kutovi

Vršni kutovi
Pomičite točku [i]K[/i] i uvjerite se da su vršni kutovi uvijek jednaki!
Susjedni kutovi ili sukuti
Pomičite točku [i]K[/i] i odgovrite koliki je zbroj susjednih kutova. Iznos upišite u polje zbroj kutova. [b]Napomena[/b]: samo broj, bez oznake °!

Pojam i elementi trokuta

Trokut je dio ravnine omeđen s tri dužine koje imaju zajedničke krajnje točke.[br]Uključi redom na jedan po jedan potvrdni okvir.

Pojam sukladnosti trokuta

Za dva trokuta kažemo da su sukladna, ako se mogu položiti jedan na drugi tako da se potpuno preklapaju.[br][b]Zadatak[/b]. Trokut s oznakom [i]T[/i] sukladan je jednom od preostala tri trokuta. Preklapanjem treba otkriti koji je to trokut. Trokut [i]T[/i] je nepomičan, a ostale se može pomicati i zakretati povlačenjem vrhova.
Simbol za sukladnost
Simbol za sukladnost je [math]\large{\cong}[/math]. Pišemo na primjer [math]\large{\triangle ABC\cong\triangle DEF}[/math].

Simetrala dužine - uvod

Pokušaj pomicati točku [b][color=#FF0000][i]T[/i][/color][/b] tako da njena udaljenost od obje rubne točke dužine uvijek bude jednaka. Za ponovni pokušaj klikni na ikonu za reset u desnom gornjem uglu. Nakon isprobavanja uključi potvrdni okvir [b]Idealna crta[/b]. Riječ je o[b] okomici kroz polovište[/b] dužine, a zove se [i][b][color=#9900ff]simetrala dužine[/color][/b][/i].[br][br][b]Dokaz [/b]da je riječ o okomici[b].[/b] Neka je točka [i]M [/i]bilo koja točka tog pravca, a točka [i]P [/i]polovište dužine [i] AB[/i]. Trokuti [i]APM[/i] i [i]BPM[/i] su sukladni jer se podudaraju u svim trima stranicama. Tada su kutovi pri vrhu [i]P [/i]međusobno sukladni, a kako su to sukuti svaki od njih je pravi kut.
Poučak
Svaka točka simetrale dužine jednako je udaljena od krajnjih točaka dužine.

Simetrala kuta

Pokušaj pomicati točku [b][color=#FF0000][i]T [/i][/color][/b]tako da njena udaljenost od oba kraka kuta uvijek bude jednaka! Koliko je to bilo uspješno lako je vidjeti klikom na potvrdni okvir [b]Idealna crta[/b]. Riječ je o pravcu koji nazivamo [b]simetrala kuta[/b].[br][br][b]Definicija: s[/b]imetrala kuta je pravac koji prolazi vrhom kuta i dijeli taj kut na dva sukladna dijela.
Poučak
Svaka točka simetrale kuta[b] jednako je udaljena[/b] od njegovih krakova.[br][br][b]Obrat poučka[/b]: Ako je neka točka ravnine jednako udaljena od krakova danog kuta, tada ona pripada simetrali tog kuta.

Težište

[b]Težišnica [/b]trokuta je[b] dužina [/b]koja spaja [b]polovište stranice [/b]i[b] nasuprotni vrh. [/b]Sjecište težišnica naziva se [b]težište[/b]. Pomičući vrhove trokuta uvjeri se da se doista težišnice uvijek sijeku u jednoj točki.
Pitanje
U kojem omjeru težište dijeli težišnicu? Vrijedi li za sve težišnice i za bilo kakav trokut?[br][br]Odaberi alat [icon]/images/ggb/toolbar/mode_distance.png[/icon] pa klikni njime na vrh [i]A[/i] i težište [i]T[/i], a potom na polovište [i]P[/i] i težište [i]T[/i]. Usporedi dobivene vrijednosti. Koliko je puta veća duljina dužine |[i]AT[/i]| od duljine dužine |[i]PT[/i]|? Vrijedi li to za bilo koji oblik trokuta? Vrijedi li i za druge težišnice? Provjeri na isti način.[br][br][b]Nadopuni: [/b]Težište dijeli težišnicu u omjeru _______ gledano od ______________ (vrha/polovišta).

Visine trokuta

Definicija
[b]Visina[/b] trokuta je dužina određena vrhom trokuta i točkom u kojoj okomica iz tog vrha siječe nasuprotnu stranicu. Tu drugu točku nazivamo [b]nožište [/b]visine. Ukoliko je trokut tupokutan, onda je nožište sjecište okomice i produžetka stranice.
Konstrukcija ortocentra
[list=1][*][icon]/images/ggb/toolbar/mode_orthogonal.png[/icon] Klikni na jednu stranicu i njoj nasuprotni vrh da dobiješ pravac na kojem leži visina. [/*][*][icon]/images/ggb/toolbar/mode_intersect.png[/icon] Klikni na dobivenu okomicu i njoj odgovarajuću stranicu da dobiješ [b]nožište[/b] visine. Napomena: ponekad se okomica i suprotna stranica sijeku u produžetku.[/*][*][icon]/images/ggb/toolbar/mode_segment.png[/icon] Spoji nožište s vrhom da dobiješ visinu (visina je dužina!). Nacrtaj i ostale visine trokuta. [/*][*][icon]/images/ggb/toolbar/mode_intersect.png[/icon] Klikni na dva pravca nositelja visina i dobit ćeš točku koju nazivamo [b]ortocentar[/b]. Pomiči vrhove točaka i uvjeri se da i treći pravac nositelj visine uvijek prolazi tom točkom.[/*][/list]
Istraži i odgovori
[list=1][*]Je li ortocentar uvijek unutar trokuta, čak i ako je trokut tupokutan?[/*][*]Gdje se nalazi ortocentar ako je trokut pravokutan?[/*][*]S čime se poklapa visina na jednu katetu ako je trokut pravokutan?[/*][/list]

Četiri karakteristične točke

Četiri karakteristične točke trokuta su:
[list=1][*]središte opisane kružnice [/*][*]središte upisane kružnice [/*][*]ortocentar [/*][*]težište[/*][/list]Uključi potvrdne okvire jedan po jedan, pomiči vrhove trokuta i provjeri što se dešava s karakterističnim točkama kod različitih vrsta trokuta (tupokutan, pravokutan, jadnakostraničan, ..).
Eulerov pravac
Uključi potvrdni okvir [i]Eulerov pravac. [/i]Kroz koje tri karakteristične točke prolazi?

Heronova formula

Površina trokuta [i]ABC[/i] jednaka je [math]\large{P=\sqrt{s(s-a)(s-b)(s-c)}}[/math],[br]gdje smo sa [i]s[/i] označili poluopseg trokuta, [math]\large{s=\frac{1}{2}(a+b+c)}[/math].
[br]Preslik iz udžbenika Dakić, B., Elezović, N.: Matematika 1, Element

Reprint

"Reprint" izdanja iz 2007. godine
[br][size=100]Posljednje desetljeće puno se toga izmijenilo što se tiče web tehnologije. U to vrijeme GeoGebra nije raspolagala mrežnim servisom za objavu ovakvih kolekcija nastavnih materijala, pa smo sami izrađivali i objavljivali interaktivne web stranice. Od tada je napuštena i Java u prikazu web sadržaja pa smo sve prebacili u HTML5 format.[/size]

Information