[code][/code]Chceme-li rychle načrtnout názorný obrázek krychle, může nám dobře posloužit [b]volná rovnoběžná projekce[/b]. Je to zobrazovací metoda založená na [url=https://cs.wikipedia.org/wiki/Koso%C3%BAhl%C3%A9_prom%C3%ADt%C3%A1n%C3%AD]kosoúhlém promítání[/url], proto pamatujte, že pro oblé objekty, jako jsou válec nebo koule, se nehodí. [br][color=#20124D][br]Postup konstrukce:[/color][br][list=1][*]Čtverec přední a zadní stěny krychle zobrazíme ve skutečné velikosti.[/*][*]Hrany kolmé k přední stěně (hloubkové) zobrazíme pod úhlem 45° a vhodně zkrátíme. Většinou volíme zkrácení na polovinu. Našim cílem je aby obrázek vypadal hezky a co nejvíce připomínal zobrazované těleso. [br][/*][*]Určíme viditelnost a neviditelné hrany vyznačíme čárkovaně.[br][/*][/list]
Autor obrázku [url=https://www.instructables.com/member/bhumit.s.chaudhry/]bhumit.s.chaudhry[/url][br]
Dokreslete do obrázku chybějící hrany nástrojem úsečka [icon]/images/ggb/toolbar/mode_segment.png[/icon] a posuňte vrchol A' do polohy přibližně odpovídající zásadám volného rovnoběžného promítání. Pokud se vám podaří odhadnout jeho polohu správně, průmět krychle se vybarví modře.
Pro názorné zobrazení krychle v pravoúhlé [url=https://cs.wikipedia.org/wiki/Axonometrie]axonometrii[/url] potřebujeme znát průmět tří hran. Pro jednoduchost se někdy volí speciální poloha krychle, kdy mají všechny hrany stejnou odchylku od směru promítání. Tento speciální typ pravoúhlého promítání se nazývá izometrie - viz kapitola [url=https://www.geogebra.org/m/wfxx7zsx#material/vhdfykxc]Kvádr v pravoúhlém promítání[/url].[br][br]Sestroj zbývající viditelné vrcholy B,C,G krychle v pravoúhlém promítání.
V rovnoběžném promítání se rovnoběžné hrany zobrazí jako dvě rovnoběžné úsečky. Pro sestrojení úsečky použijte nástroj [icon]/images/ggb/toolbar/mode_parallel.png[/icon]. Obraz vrcholu bude průsečíkem hran [icon]/images/ggb/toolbar/mode_intersect.png[/icon].