A macskaszem optikája

[size=100]A macskák, kutyák szemében - sok más éjszaka aktív állatéhoz hasonlóan - a retina mögött egy fényvisszaverő réteg található melynek latin neve Tapetum lucidum.  Az állatok szemébe jutó fény erről a rétegről visszaverődve, kétszer halad át a retinán, így a fényérzékelő sejteket közel kétszer annyi fényinger éri, ezért ezek az állatok jobban látnak a sötétben. [br][/size][size=100]Vizsgáld meg a macska szemét, mint optikai eszközt! [br][/size] 
1. feladat
a) Vizsgáld meg, mi történik a macska szemébe érkező párhuzamos fénynyalábbal! A vizsgált sugarakat a kiemelt sugaraknál bejelölve, azok más színűek lesznek, így a sugármenetek jobban megfigyelhetőek. Állítsd a törésmutató értékét 1-re, a pupilla átmérőt 1 cm-re, és maximum 30 fénysugárral dolgozz, a beesési merőlegesek ne legyenek bekapcsolva![br]b) Nézd végig, az egyes sugarak kiemelésével (beeső,megtört, visszavert, kilépő), hogyan halad a fénysugár a macska szemében! [br]c) A tapasztalatok alapján magyarázd meg, miért világít sötétben a macskák szeme?  
2. feladat
a) Változtasd a pupilla méretét, mit tapasztalsz?[br]b) Miért hasznos a változtatható pupillaméret?  
3. feladat
Az előző feladatban a törésmutató értéke 1 volt. [br]Növeld a törésmutató értékét, mit tapasztalsz?  
4. feladat
Vizsgáld meg, mi történik a macska szemébe érkező pontszerű forrásból kilépő sugarakkal! (Kapcsold ki a párhuzamos sugarakat!) Állítsd a törésmutató értékét 1-re, a pupilla átmérőt 1cm-re, és maximum 30 fénysugárral dolgozz, a beesési merőlegesek ne legyenek bekapcsolva![br]Nézd végig, az egyes sugarak kiemelésével (beeső,megtört, visszavert, kilépő), hogyan halad a fénysugár a macska szemében!  
5. feladat
Figyeld meg mi történik, ha a pupilla méretét változtatod!
6. feladat
Figyeld meg mi történik, ha a törésmutató értékét változtatod!

Information: A macskaszem optikája