SLAID NR 6
Dünaamiline slaid geomeetria õpetamiseks 4 klassis
Metoodiline juhend
Dünaamilise slaidi abil on võimalik õpilastele õpetada ja meelde tuletada ristküliku tunnused. Slaid toetab järgmiste õpitulemuste saavutamist: leiab ümbritsevast ruumist nelinurki, ristkülikuid ja ruute ning eristab neid; nimetab ning näitab ristküliku külgi, vastaskülgi, lähiskülgi (Pihlap, 2010). Slaidil on märkeruuduga võimalik näidata või peita lähiskülgi. Samuti saab märkeruuduga peita või näidata vastaskülgi, mis on ka objektil tähistatud erineva värviga. Õpetajal on võimalik objekti sinistest punktidest lohistada ja näidata võrdseid külgi tehes hiirega klõps märkeruudul. Objektil on võrdsed küljed tähistatud kriipsukestega vastavalt ja tähelepanu tuleb pöörata sellele, et enne uuele märkeruudule klõpsamist tuleks linnuke eelmisest märkeruudust ära võtta. Näidates näiteks vastaskülgi, peaks need uuesti ära peitma enne, kui muud märkeruutu kasutada. Samas on õpetajal võimalik igal etapil anda õpilastele lisainfot ja selgitusi ning muuta objekti neid sinistest punktidest lohistades. Ristküliku nurgad on täisnurki rõhutavalt tähistatud. Näitevahendit saab kasutada nii antud teema õpetamisel kui kordamisel. Slaidil on esitatud järgmised küsimused:
1. Mis on ristkülik?
2. Milliseid külgi nimetatakse lähiskülgedeks?
3. Milliseid külgi nimetatakse vastaskülgedeks?
4. Millised on ristküliku kõik tipud ja nurgad?
5. Kas ristküliku vastaskülgede pikkused võivad olla erinevad?
6. Kas ristküliku lähiskülgede pikkused võivad olla võrdsed?
Antud küsimustele slaidi kohal ja all saab õpetaja tunnis koos õpilastega arutleda ja koheselt jooniselt näidata ja täpsustada ristküliku tunnuseid.
Slaidi koostamisel on autor kasutanud 4. klassi matemaatikaõpiku (Kaasik, 2012) ristküliku tunnuseid leheküljel 132-133.
Slaid asub aadressil http://tube.geogebra.org/student/m315855