Lineární závislost vektorů

Dva vektory [i]a, b[/i] jsou lineárně závislé, pokud jsou rovnoběžné (mají tentýž směr). Pro jejich souřadnice musíme nalézt číslo [i]k[/i] takové, že [i]a = k b[/i].[br]V rovině neexistují tři vzájemně nezávislé vektory. Vždy mezi nimi najdete jeden, který je možné vyjádřit jako lineární kombinací zbývajících dvou vektorů. Na appletu níže je vektor [i]u[/i] vyjádřen jako lineární kombinace vektorů [i]a[/i] a [i]b[/i], tj. [i]u = k.a + l.b[/i]. Koeficienty [i]k, l[/i] lineární kombinace jsou určeny geometricky, pomocí rovnoběžníka s úhlopříčkou [i]u[/i].
Vektor u je lineární kombinací vektorů a, b
Definice
Nechť [i]v[sub]1[/sub], v[sub]2[/sub], ..., v[sub]n[/sub][/i] jsou vektory z protoru [i]V[/i], [i]a[sub]1[/sub], a[sub]2[/sub],..., a[sub]n[/sub][/i] jsou reálná čísla. Vektor [i]v[/i][br][br][center]v = [i]a[sub]1[/sub].v[sub]1[/sub]+ [i]a[sub]2[/sub].[/i]v[sub]2[/sub]+ ...[i]+a[sub]n[/sub].[/i] v[sub]n[/sub][/i] [/center]se nazývá [color=#073763][b]l[url=https://www.matweb.cz/linearni-kombinace-vektoru/]ineární kombinace vektorů[/url] [/b][/color][i]v[sub]1[/sub], v[sub]2[/sub], ..., v[sub]n[/sub][/i] s koeficienty [i]a[sub]1[/sub], a[sub]2[/sub],..., a[sub]n[/sub][/i]. Pokud jsou všechny koeficienty [i]a[sub]1[/sub], a[sub]2[/sub],..., a[sub]n[/sub][/i] rovny nule, hovoříme o triviální lineární kombinaci.[br][br]Řekneme, že vektory [i]v[sub]1[/sub], v[sub]2[/sub], ..., v[sub]n[/sub][/i] jsou [color=#073763][b]lineárně nezávislé[/b][/color], jestliže lze nulový vektor vyjádřit [b]pouze[/b] jako jejich triviální lineární kombinaci.[br][br][center][i]o[/i] = [i]0.v[sub]1[/sub] + [i]0.[/i]v[sub]2[/sub][/i][i][sub][/sub]+ ...[/i][i][i] + 0.[/i] v[sub]n[/sub][/i] .[/center][br]Vektory jsou lineárně závislé právě tehdy, když některý z nich lze vyjádřit jako lineární kombinaci ostatních.
Rozhodněte, zda jsou vektory [i]u[/i] = (1, 0, 0), [i]v[/i] = (1, 1, 1) lineárně závislé.[br]Pro volitelné reálné koeficienty [i]k, l[/i] sestrojme vektor [i]w = k.u+l.v[/i].[br]Rozhodněte, zda jsou vektory [i]u, v, w[/i] lineárně závislé.
Množina vektorů v[sub]1[/sub], v[sub]2[/sub],..., v[sub]k[/sub] [color=#073763][b]generuje[/b][/color] vektorový prostor V, jestliže [b]každý[/b] vektor [i]u∈ V[/i] lze vyjádřit jako jejich lineární kombinaci[center] [i]u = a[sub]1[/sub].v[sub]1[/sub]+a[sub]2[/sub]. v[sub]2[/sub]+...++a[sub]2[/sub]. v[sub]k[/sub][/i] [/center]Každou množinu lineárně nezávislých generátorů vektorového prostoru [i]V[/i] se nazáváme [color=#073763][b]bází[/b][/color] [i]V[/i]. Počet prvků báze je [color=#0B5394][b]dimenze[/b][/color] V.
Úloha
Napište nějakou bázi vektorového prostoru R[sup]3[/sup].
Úloha
Napište nějakou bázi vektorového prostoru generovaného třemi vektory (1, 0, 0), (1, 1, 1), (-1, 2, 2).
Úloha
Napište nějakou bázi vektorového prostoru generovaného čtyřmi vektory (1, 0, 0), (1, 1, 1), (1, 0, 0) (0, 1 1).
Hašek, R.: Lineární algebra, kapitola "Vektory", "Matice".

Vektorový součin (Cross product)

Vektor d je vektorový součin vektorů u, v. Je kolmý k obou vektorům, tedy k celé rovině, jejíž zaměření vektory určují. Velikost vektorového součinu vektorů u, v je rovna obsahu rovnoběžnostěnu s délkami stran u, v. [br]Vektor w je lineární kombinací vektorů u, v. Geometricky to znamená, že leží v rovině určené vektory u, v.[br][br]The [url=https://en.wikipedia.org/wiki/Cross_product]cross product[/url] [b]u[/b] × [b]v[/b] is defined as a vector [b]d[/b] that is [url=https://en.wikipedia.org/wiki/Perpendicular]perpendicular[/url] to both [b]u[/b] and [b]v[/b], with a direction given by the [url=https://en.wikipedia.org/wiki/Right-hand_rule]right-hand rule[/url] and a magnitude equal to the area of the [url=https://en.wikipedia.org/wiki/Parallelogram]parallelogram[/url] that the vectors span.
Přímku v prostoru GeoGebra reprezentuje parametricky. Rovinu zapisuje obecnou rovnicí [i]ax+by+cz+d=0[/i], kde [i]d[/i] = ([i]a, b, c[/i]) je normálový vektor.[br]Parametrický zápis roviny [i]a(k,l) = O + ku + lv[/i] popisuje k*l násobek rovnoběžníka určeného vektory [i]u, v[/i].
General form of the equation of the plane
Plane is given by point [i]O [/i]= (0,0,0) and two directional vectors[i] u [/i]= (2, 0, 0) and [i]v [/i]= (1,1,1). Write [url=https://en.wikipedia.org/wiki/Plane_(geometry)#Point-normal_form_and_general_form_of_the_equation_of_a_plane]general form[/url] equation [color=#1e84cc][i]ax+by+cz+d=0[/i][/color] of the plane (O, u, v).

Rotace

Rotace se středem v počátku je lineární zobrazení. [br]Matice R zobrazení je ortonormální, determinant |R| = 1.
Určete úhel otočení, pro nějž jsou koeficienty matice celočíselné.

Funkční závislosti, volný pád

V denním životě, v přírodě, v technice a hlavně v matematice se neustále setkáváme s funkčními závislostmi jedné veličiny (např. y) na druhé (např. x). Například, zkoumáme - li vývoj epidemie, zaznamenáváme [url=https://flo.uri.sh/visualisation/1788373/embed]počet nakažených[/url] každý den, nebo denní počet hospitalizovaných, nebo týdenní přírustky počtu nakažených. Nezávislou proměnnou je zde čas, funkční hodnoty jsou počty pacientů. Ačkoliv je čas spojitou veličinou (z reálného intervalu), je jeho diskretizace dána frekvencí měření. Počet pacientů je diskréní náhodná veličina (spočetná), přesto ji můžeme pro matematické modelování a odhady trendu považovat za veličinu spojitou. [br][img]https://1gr.cz/fotky/idnes/20/022/cl5/PKA817fd5_koronagraf1.png[/img][br]Přísné dělení veličin na spojité a diskrétní je matematický formalismus, jenž dává definicím zdání dokonalosti, v praktických aplikací jsou ale data vždy diskrétní. To nám ale nebrání modelovat je jako veličiny spojité a používat pro jejich analýzu všechny výsledky infninitesimálního počtu.[br][br]V našem kurzu předpokládáme, že znáte základní [url=https://www.matweb.cz/funkce/]vlastnosti funkce[/url] (prostá, rostoucí, klesající, sudá, lichá, periodická), umíte určit definiční obor i že nakreslíte zpaměti graf elementárních funkcí (mocninná, racionální, exponenciální, logaritmická, goniometrická).[br][color=#f6b26b]Procvičte se ze znalostí grafu základních funkcí v prostředí [url=https://app.memrise.com/course/2121487/grafy-funkci/]Memrise[/url]. Je třeba se jen přihlásit účtem Google nebo Facebook.[/color][br][br]Ať již zkoumáme jakoukoliv závislost, všechny mají jednu společnou vlastnost: ke každé hodnotě nezávislé proměnné existuje nejvýše jedna reálná hodnota zkoumané závislé veličiny. [br]Zkoumáme-li např. volný pád , můžeme zaznamenávat výšku tělesa [color=#38761D][i]h[/i]([i]t[/i])[/color] v daném čase [i]t[/i], nebo můžeme zkoumat velikost okamžité rychlosti pádu [color=#cc0000][i]v(t)[/i][/color] v okamžiku [i]t[/i]. Nemůžeme v daném čase t zaznamenat dvě různé rychlosti, dvě různé výšky.[br]Volný pád v homogenním tíhovém poli (odpor prostředí zanedbáváme) je rovnoměrně zrychlený přímočarý pohyb se zrychlením rovným tíhovému zrychlení [i]g[/i]. Proto je grafem [color=#38761D][i]h[/i]([i]t[/i])[/color] parabola, kdežto závislost [color=#cc0000][i]v[/i]([i]t[/i]) = [i]g.t[/i][/color] je lineární.
Hmotnost tělesa nemá na pohyb vliv (Aristoteles x Galileo, [url=https://youtu.be/SK2WMVM3_X4]Youtube[/url]).
Grafy elementárních funkcí
Napište do příkazového řádku předpis funkcí f[sub]1[/sub]([i]x[/i]) = |x|, f[sub]2[/sub]([i]x[/i]) = sin [i]x[/i], f[sub]3[/sub]([i]x[/i]) = tan [i]x[/i], f[sub]4[/sub]([i]x[/i]) = cosh [i]x[/i] [br]Seznam užitečných konstant a funkcí GeoGebry -[url=https://wiki.geogebra.org/en/Predefined_Functions_and_Operators] https://wiki.geogebra.org/en/Predefined_Functions_and_Operators[/url][br]Nástroj posuvník [icon]/images/ggb/toolbar/mode_slider.png[/icon] je užitečný pro zkoumání vlivu parametru na graf funkce. Funkce [color=#a64d79]p([i]x[/i]) = [i]a[sup]x[/sup][/i][/color] je vykreslena fialově pro nastavenou hodnotu posuvníku [i]a[/i].
Literatura
Prezentace k přednášce "[url=https://docs.google.com/presentation/d/e/2PACX-1vTWKj_QqUI_BnbEzuHA4QiNtFfiQsWSswr0F-fz-Su9tjI6ImsObMUv9N3eC8kZxcVE3yh-IwwZ4cE9/pub?start=false&loop=false&delayms=3000]Funkce[/url]", Google Slides[br]Prezentace k přednášce "[url=https://docs.google.com/presentation/d/e/2PACX-1vTM6dAfwJsT8mfnb-ERepICtTl5UBXJAUphGIU8pc2nQY36Yeah7aH_rPxyELZtu4Tu1khC2w9OU7dc/pub?start=false&loop=false&delayms=3000]Infinitesimální počet[/url]", Google Slides

Uniform circular motion

Pohyb po kružnici
Uniform circular motion describes the motion of a body traversing a circular path at a constant speed. In a non-uniform circular motion, an object is moving in a circular path with a varying speed. Since the speed is changing, there is a tangential acceleration in addition to normal acceleration (see [url=https://en.wikipedia.org/wiki/Circular_motion]Wikipedia).[br][/url][br]Bod [i]M[/i] se pohybuje konstantní rychlostí v po kružnici. Jeho úhlová dráha [math]\varphi[/math] ja přímo úměrná času [i]t[/i] viz [url=https://cs.wikipedia.org/wiki/Rovnoměrný_pohyb_po_kružnici]https://cs.wikipedia.org/wiki/Rovnoměrný_pohyb_po_kružnici[/url].[br]Bod [i]N[/i] se pohybuje rovnoměrně zrychleně - s konstantním zrychlením [i]a[/i].[br][br]Vektor okamžité rychlosti je první derivace průvodiče [i]r[/i] dráhy podle času [i]t[/i].[br][code]Derivace (r)[/code].[br]Vektor okamžitého zrychlení je druhá derivace průvodiče [i]r[/i] dráhy podle času [i]t[/i].[br][code]Derivace(r,2).[/code][br]Popis animace vektoru rychlosti a zrychlení viz "[url=https://www.geogebra.org/m/adNf29qr#material/sVbzVkS8]Cykloida[/url]"
Vztah mezi úhlovou a obvodovou dráhou: [math]s=\varphi \cdot r[/math].[br]Úhlová dráha [math]\varphi (t) = \omega t[/math], kde [math]\omega[/math] je úhlová rychlost.

Řezy kvadriky 1

Pomocí řezů rovinami rovnoběžnými se souřadnicovými rovinami určete typ kvadriky.
změnou posuvníků pro u a t měníte polohu rovin řezu x = u a y = v.
Určete jaká kvadrika je popsána funkcí [math]z=\sqrt{x^2+y^2}[/math]

Zeměpisné souřadnice

Poloha bodu na referenční kulové ploše je jednoznačně dána zeměpisnou délkou a zeměpisnou šířkou.[br]Všemi body různými od pólů prochází právě jedna rovnoběžka a právě jeden poledník.
Pravoúhlá projekce do roviny rovníku se nazývá ortografická normální projekce. Je to nejjednodušší azimutální zobrazení, ale v atlase takovou mapu nenajdete, protože výrazně zkracuje délky ve směru poledníků.

Konstrukce trojúhelníka

Sestrojte strany a, b, c trojúhelníku ABC.[br]Sestrojte kružnici opsanou.[br]Sestrojte těžnici.
Co je to ortocentrum?

Slider-Crank (Klikový mechanismus)

Pohyb v rovině je zadán dvěma trajektoriemi. Trajektorií bodu A je kružnice, trajektorií bodu B je přímka. Pohybem bodu A (klikou) rozpohybujete hybnou soustavu. Zeleně je zobrazena trajektorie středu S ojnice AB, červeně je trajektorie bodu Y pevně s ojnicí spojeného.[br]The rotation of the [url=https://en.wikipedia.org/wiki/Crank_(mechanism)]crank[/url] drives the linear movement the slider, or the expansion of gases against a sliding [url=https://en.wikipedia.org/wiki/Piston]piston[/url] in a cylinder can drive the rotation of the crank. Trajectory of the crank A is circle [math]\tau^A[/math] i and trajectory of a piston B is segment [math]\tau^B[/math]
Construction
Set up the slider-rank mechanism. Rotation of the cranck [i]A[/i] drives the piston [i]B[/i] on linear trajectory [math]\tau^B[/math]. Piston-rod length is [color=#cc0000][i]d[/i][/color].

Information